Zároveň vyzvala všetky zúčastnené strany, aby po násilných protestoch proti vládnemu návrhu zákona, ktorý má umožniť vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do Číny, prejavili zdržanlivosť. Informovala o tom agentúra AFP.
"V uplynulých dňoch uplatnil hongkonský ľud svoje základné práva zhromažďovať sa, ako aj slobodne a pokojne vyjadriť svoj názor. Tieto práva je nutné rešpektovať. Všetky strany by mali postupovať zdržanlivo; je nutné vyvarovať sa násilia a eskalačných reakcií," uvádza sa vo vyhlásení Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS).
Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová navrhuje legislatívnu úpravu umožňujúcu vydávanie podozrivých do všetkých jurisdikcií, s ktorými Hongkong dosiaľ nemá príslušnú zmluvu - vrátane pevninskej Číny. Podľa vládnych predstaviteľov je to potrebné, aby sa vyplnili existujúce právne medzery a mesto prestalo byť útočiskom pre utečencov pred zákonom.
Návrh však vyvolal odpor širokého spektra skupín v Hongkongu a masové protesty, ktoré v stredu prerástli do násilností. Podľa kritikov nie je justičný systém v Číne nezávislý a nezodpovedá medzinárodným štandardom.
Znepokojenie vyjadrili aj obchodné, právne, ľudskoprávne a novinárske organizácie s tým, že navrhované zmeny poškodia povesť Hongkongu v oblasti právnej nezávislosti.