Piata flotila so sídlom v Bahrajne, ktorá zachytila z týchto lodí núdzové volanie, neuviedla viac podrobností o tom, kto ich napadol. Nikoho ani z tohto útoku neobvinila. Flotila tiež informovala, že vyslala do oblasti námorné sily na pomoc obom plavidlám. Jedno identifikovali ako tanker MT Front Altair plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov a prevážajúci naftu.
Just speculation: 1 of the 2 #tankers could be the #frontAltair and we can see right now (09hCET) an #iranian marine vessel (blue one) around her which maybe took the crew in charge and head to iranian port right now. A pic is also on twitter but no confirmation yet. #breaking pic.twitter.com/gftievZZ5q
— JeanPhi (@jeanphi01) 13. júna 2019
Druhým plavidlom je tanker Kokuka Courageous pod vlajkou Panamy s nákladom metanolu, pričom podľa regionálnych médií došlo na oboch lodiach k explóziám a požiarom. Kokuka Courageous má poškodený pravý bok lode. Jeden z členov posádky utrpel zranenie, informovala spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement. Posádky oboch plavidiel sa podľa agentúry Reuters podarilo bezpečne evakuovať. Iránska tlačová agentúra IRNA medzitým informovala, že iránske námorné sily zachránili 44 členov posádok dvoch tankerov, na ktorých po "nehode" v Ománskom zálive vypukol požiar.
K udalosti došlo mesiac po tom, ako boli cieľmi útokov pri brehoch Spojených arabských emirátov (SAE) štyri tankery. USA obvinili Irán, že je za týmito útokmi, pri ktorých boli použité námorné míny. Teherán obvinenia popiera. Tieto útoky len vystupňovali dlhotrvajúce napätie medzi Iránom a USA a ich spojencami v Perzskom zálive, pripomína spravodajský server stanice BBC.
Po správach o štvrtkovom útoku na tankery v Ománskom zálive stúpli ceny ropy približne o tri percentá, uviedla agentúra AFP.