K incidentu, už druhému na tejto strategickej námornej trase za niekoľko týždňov, došlo v čase stupňujúceho sa napätia medzi Teheránom a Washingtonom, ktorý z májových útokov na tankery obviňuje Irán. Maja Kocijančičvá, hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej, uviedla, že Únia stále zbiera informácie o štvrtkovom incidente, ktorého súčasťou boli Nórskom a Japonskom vlastnené tankery.
Japonské ministerstvo obchodu uviedlo, že dva tankery, ktoré sa neďaleko Hormuzského prielivu stali vo štvrtok zrejme cieľom útoku, majú náklad "súvisiaci s Japonskom". Jedno plavidlo identifikovali ako tanker Front Altair, plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov a prevážajúci naftu. Druhým plavidlom je tanker Kokuka Courageous, pod vlajkou Panamy s nákladom metanolu, pričom podľa regionálnych médií došlo na oboch lodiach k explóziám a požiarom.
Kokuka Courageous má poškodený pravý bok. Jeden z členov posádky utrpel ľahké zranenie, informovala spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement so sídlom v Singapure, vlastniaca toto plavidlo. Potopenie lode, ktorú prevádzkuje japonská firma, nehrozí.
Hovorca taiwanskej štátnej ropnej rafinérie CPC CORP, ktorá si prenajíma loď Front Altair, uviedol, že plavidlo mohlo byť zasiahnuté torpédom. Vlastníkom lode je nórska firma Frontline. Nórsky námorný úrad podľa agentúry AFP uviedol, že na palube plavidla došlo k trom explóziám, ale nikto neutrpel zranenia. Väčšinu posádky tvorili Rusi, Gruzínci a Filipínci. Loď zachvátil požiar, ale nepotopila sa.