Iránskym cieľom je podľa ministra narušiť dopravu ropy Hormuzským prielivom. Pompeo vyhlásil, že USA k svojmu záveru došli na základe informácií tajnej služby, typu použitých zbraní a štýlu útoku. Minister ale tiež oznámil, že Washington si stále želá, aby sa Teherán vrátil k rokovaciemu stolu.
Výbuchy sa vo štvrtok ráno ozvali na nórskom a japonskom tankeri. Bolo z nich evakuovaných všetkých 44 námorníkov, nórska loď dlho horela. O téme slobodnej námornej plavby civilných lodí má vo štvrtok rokovať za zatvorenými dverami Bezpečnostná rada OSN.
Pompeo povedal, že USA budú brániť svojich vojakov a záujmy v oblasti, avšak americké plány nespresnil a neumožnil novinárom klásť otázky. Štvrtkový incident v Hormuzskom prielive vyvolal celosvetové obavy o bezpečnosť v oblasti strategicky významnej ropné trasy. Britské námorníctvo odporučilo civilným lodiam, aby Ománským zálivom plávali s najvyššou opatrnosťou. Okolnosti štvrtkových udalostí sú podľa britského úradu pre námorný obchod "nejasné a vyšetrujú sa".
Incident môže prispieť k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Iránom a USA, za ktorým je odstúpenie USA od dohody o iránskom jadrovom programe a obnovenie sankcií. USA ponúkajú Iránu rokovanie, ale Teherán to odmieta. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok tweetoval, že "je zatiaľ príliš skoro čo i len myslieť" na dohodu s Teheránom. "Nie sú pripravení a my tiež nie," stojí v tweete, ktorým Trump reagoval na návštevu japonského premiéra Šinzóa Abeho v Teheráne.