Ukrajinský Pripiať je jedným z najznečistenejších miest na planéte a pre turistov ho sprístupnili až v roku 2011. Návštevy môžu byť realizované iba v rámci úradne povolených a licencovaných prehliadok. Túto možnosť využívajú mnohí dobrodružní Slováci. Je medzi nimi aj Tomáš, ktorý sa odtiaľ vrátil minulý týždeň. "Vždy to bol môj sen navštíviť zónu a urobiť tam video. Pripravoval som sa na to asi pol roka. Dokonca sa mi podarilo vybaviť povolenie na dron. Černobyľ je plný úžasných príbehov, najviac ma zaujal príbeh o troch svetu neznámych hrdinoch, ktorí zachránili Európu pred skazou. To bola aj inšpirácia pre cele video," uvádza. Lokalita zaznamenala prudký nárast počtu návštevníkov od nedávneho uvedenia rovnomenného televízneho seriálu.
Na mieste tragédie ho však zarazila jedna opakujúca sa novinka. "Černobyľ je jedinečné miesto, ktoré stojí za to navštíviť. Ale upozorňujem, že teraz už asi radšej cez týždeň. Vďaka megaúspešnému seriálu je tam nátresk. Naši sprievodcovia nás vedeli viesť tak, aby sme sa vyhýbali masovkám, takže sa mi podarilo natočiť zónu takú, aká je. Zamrznutá v čase," dodáva Tomáš.
Pri explózii štvrtého bloku černobyľskej elektrárne podľa niektorých odhadov rádioaktívne prvky, ktoré sa pri výbuchu dostali do ovzdušia, zasiahli až tri štvrtiny Európy, najmä však Ukrajinu, Bielorusko a Rusko. Poškodený reaktor zakryli betónovým sarkofágom, ktorého životnosť a hermetickosť však nesplnili očakávania. Stavba novej pohyblivej konštrukcie, najväčšej svojho druhu na svete, sa začala v roku 2012.
Seriál, ktorý rozzúril Rusko
Politická strana Komunisti Ruska žiada od ruských úradov, aby obmedzili možnosti sledovať americký televízny seriál Černobyľ. Ako dôvod uviedli, že tragické udalosti z roku 1986 sa pre televíznu spoločnosť HBO stali "nástrojom ideologickej manipulácie", ktorý má skompromitovať sovietsku vládu a sovietsky ľud a démonizovať ich obraz. Žiadajú tiež, aby sa proti režisérovi, scenáristovi a producentovi seriálu začalo v Rusku trestné stíhanie pre podozrenie z hanobenia.
Päťdielny seriál Černobyľ bol nakrútený v koprodukcii spoločností HBO a Sky. Rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii z roku 1986, jednej z najhorších katastrof v histórii spôsobených človekom. Vypovedá aj o obete, ktorú záchranári priniesli pre záchranu Európy pred dôsledkami havárie. Seriál dostal v internetových databázach bezprecedentne vysoké hodnotenie divákov, pričom v rebríčkoch predbehol aj poslednú sezónu Hry o tróny.
Návštevníci pod paľbou kritiky
Niektorí užívatelia sociálnej siete Instagram sa dostali pod paľbu kritiky za "necitlivé" fotografie zhotovené na mieste bývalej sovietskej jadrovej elektrárne v Černobyli. Toto miesto postihnuté následkami havárie jadrovej elektrárne z roku 1986, ako aj vyľudnené neďaleké mesto Pripiať, využívajú ako kulisu pre selfie. Na Instagrame boli zverejnené zábery, na ktorých sa ľudia smejú alebo robia nepatričné gestá. Nechýbajú ani fotografie polonahých tiel s černobyľskými kulisami v pozadí. Úrady tvrdia, že rádioaktívne izotopy sa stále nachádzajú na mieste, ale pre krátkodobý pobyt v danej oblasti nepredstavujú zdravotné riziká.