Svedčí o tom aj prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea (SSM) umiestnená v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici, kde je živý pozorovací úľ. Pozorovací úľ v Tihányiovskom kaštieli je podľa Martiny Saktorovej, PR manažérky SSM, prvým živým úľom na Slovensku, ktorý je umiestnený priamo v expozícii múzea. Bezpečne, cez pozorovacie okienka, môžu návštevníci obdivovať život a prácu včiel, pohľadať kráľovnú, trúda, robotnice a sledovať ich pri bežných činnostiach.
"Naše múzeum v ničom nezaostáva za mnohými svetovými iniciatívami, ktoré podporujú záchranu včelstva. Po vzore Prírodovedného múzea vo Viedni sme prvým múzeom na Slovensku so živým úľom v priestoroch expozície. Naším úsilím je, aby si nielen včelári uvedomovali, že od prežitia včiel závisí život nás všetkých," zdôraznil riaditeľ SSM Marcel Pecník. Pretaviť myšlienku do skutočnosti pomohla Stredná odborná škola Pod Bánošom, ktorá vychovala generácie slovenských včelárov a zabezpečila inštaláciu pozorovacieho úľa. Živé včely budú bzučať a usilovne pracovať v Tihányiovskom kaštieli zhruba do septembra.
Ako pripomínajú múzejníci, Albert Einstein tvrdil, že ak vymrú včely, ľudstvu nezostávajú viac než štyri roky života. Hlavnou funkciou mestských včiel je opeľovanie, ktorého význam je dnes ešte stále nedocenený. Včely opeľujú 84 percent rastlinných druhov pestovaných v Európe a závisí od nich až 76 percent produkcie potravín.