Washington tvrdí, že plavidlá boli vo štvrtok napadnuté pomocou magnetickej námornej míny, ktorá bola na lodi umiestnená pod čiarou ponoru.
Centrálne velenie armády Spojených štátov (CENTCOM) zverejnilo v piatok v tejto súvislosti čiernobiely videozáznam, ktorý podľa jeho vyjadrenia zachytáva príslušníkov iránskych Revolučných gárd pri odstraňovaní nevybuchnutej námornej míny z jedného z dvoch ropných tankerov, ktoré sa neďaleko Hormuzského prielivu stali vo štvrtok terčom útoku.
Tieto tvrdenia však odporujú vyhláseniu japonského majiteľa jedného z dvoch plavidiel - Kokuka Courageous -, ktorý vyhlásil, že námorníci zreteľne videli, ako k plavidlu tesne pred explóziou letel nejaký objekt, ako aj to, že k zásahu došlo vysoko nad čiarou ponoru.
"Sme absolútne presvedčení o tom, že to nebolo torpédo. A nemyslím si ani, že to bola časovaná bomba alebo iný objekt pripojený k plavidlu," vyhlásil Jutaka Katada, prezident spoločnosti Kokaku Sangyo.
Terčom útoku v blízkosti Hormuzského prielivu sa stali ropný tanker Kokuka Courageous, plaviaci sa pod vlajkou Panamy, a tanker Front Altair pod vlajkou Marshallových ostrovov. Podľa regionálnych médií došlo na lodiach k explóziám a požiarom, pričom posádky museli evakuovať.
Incident sa odohral mesiac po tom, ako boli terčmi útokov pri brehoch Spojených arabských emirátov iné štyri tankery. Útoky len vystupňovali dlhotrvajúce napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi a ich spojencami v Perzskom zálive.