V roku 2016, kedy pricestovala do Iránu navštíviť rodinu, bola uväznená a odsúdená za sprisahanie proti iránskemu režimu k päťročnému trestu. Hladovku držala už v januári; na jej nový protest dnes upozornil manžel Richard Ratcliffe.
Jeho žena vraj úradom oznámila, že kým nedosiahne bezpodmienečného prepustenia, bude prijímať len vodu. Ratcliffe hodlá držať vigíliu pred iránskym veľvyslanectvom v Londýne a v solidarite s manželkou sa bude postiť.
Zaghari-Ratcliffe prišla v roku 2016 ukázať rodine svoju malú dcéru. V minulosti povedala, že ak bude vo väzení v deň dcérkiných piatych narodenín, urobí niečo, čím dá ako britskej, tak iránskej vláde najavo, že "čo je veľa, to je veľa".
Britka pracovala pre charitatívnu sekciu agentúry Thomson Reuters. Obvinenie zo sprisahania odmietla rovnako ako jej zamestnávateľ. Británia sa snaží vymôcť jej prepustenie diplomatickou cestou, ale zatiaľ márne. Irán rovnako ako v ostatných prípadoch osôb s dvojitým občianstvom odmieta uznať občianstvo iného štátu, takže Londýn nemôže uplatniť diplomatickú ochranu.
Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa v apríli vyhlásil, že Teherán je ochotný Zaghari-Ratcliffe prepustiť výmenou za slobodu Iráncov zadržaných v Spojených štátoch, v Austrálii a v Nemecku.