Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prehovorila asistentka nevidiaceho Jaroslava, ktorého nepustili do motorestu: Krutá realita na Slovensku!

Prehovorila asistentka nevidiaceho Jaroslava, ktorého nepustili do motorestu: Krutá realita na Slovensku!

Zdroj: fab

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Obrovský šok a sklamanie! Presne také pocity prežíva nevidiaci Jaroslav (27) z Banskej Bystrice.

Akoby nestačilo, že svoj život musí prežívať v tme, rany dostáva zo všetkých strán. Tou poslednou bol neľudský prístup personálu motorestu pri Žiari nad Hronom, kam ho nevpustili s jeho vodiacim psom Kristiánom. Nezabrali ani argumenty, že zákon im to umožňuje. S takýmto správaním sa stretáva aj so svojou asistentkou Vladimírou (36) prakticky denne. Ako sa obhajujú zamestnanci motorestu?!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Otrasný zážitok nevidiaceho Jaroslava v motoreste pri Žiari nad Hronom: Pre vodiaceho psa nás vyhadzujú bežne!

    Nevie, aké to je - vidieť krásne zakvitnutú lúku či štíty pokryté snehovou perinou. Jaroslavovi totiž od narodenia neslúži zrak a žije v úplnej tme. Biela palička bola dlhé roky jeho jedinou pomôckou. Všetko sa zmenilo v roku 2013, keď do jeho života vstúpil Kristián. „Kristiána mám už od šteniatka a veľmi ho potrebujem,“ hovorí Jaroslav o svojom vodiacom psovi, ktorý je krížencom zlatého retrievera a labradora.

    Vôbec nečakal, že jeho spoločník bude vyvolávať v spoločnosti také vášne. Problémy má najmä v reštauráciách, odkiaľ ich často neľudsky vyhodia. Naposledy sa tak stalo v nedeľu cestou z Trenčína, keď sa zastavili v známom motoreste pri Žiari nad Hronom.

    „Dnu sme sa ani nedostali a pán, ktorý nás tam nevpustil, si našu argumentáciu ani nevypočul. Už mi je často do plaču z tej beznádeje,“ spomína na otrasný zážitok Jaroslavova asistentka Vladimíra. Dokonca im nedovolili sadnúť si ani vonku, kde boli stoly a lavice, s odôvodnením, že tam neobsluhujú.

    Porušili zákon

    Vladimíra hovorí, že ide o celoslovenský problém. Prevádzkari či majitelia reštaurácií podľa nej buď nepoznajú literu zákona, alebo zabudli poučiť svoj personál. „Žiaľ, z piatich prípadov sa štyri končia tak ako teraz v nedeľu. Oni jednoducho porušili zákon. To je však až druhoradé. Tu ide o ľudskosť a prístup, a to tu chýba,“ ozrejmila Jaroslavova asistentka. Smutný z celej situácie je aj nevidiaci mladík. Hnevá ho, že zamestnanci kaviarní či reštauračných zariadení nechápu, že Kristián je vlastne jeho zrakom.

    „Dostane ma, kde mu poviem. Ak mi niečo padne, podá mi to,“ vysvetľuje so smútkom v hlase s tým, že problémy nemajú len v zariadeniach, kde ich už poznajú. Po tom, ako svoju negatívnu skúsenosť zverejnili na sociálnej sieti, sa im ozvali mnohí ľudia. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí pozitívne reagujú na naše problémy a vyjadrujú nám podporu,“ dodáva Vladimíra.

    Reakcia zamestnankyne motorestu

    V utorok sme sa s Jaroslavom a jeho asistentkou opäť vrátili na miesto, kde ich nechceli obslúžiť. Motorest bol predpoludním zatvorený a telefón nám nikto nebral. Ešte v pondelok nám však zdvihla telefón zamestnankyňa, ktorá nás odbila len strohou vetou. „My sa k tomu vôbec nebudeme vyjadrovať.“

    Návod, ako zatočiť s podnikateľmi, ktorí takýmto spôsobom porušujú zákon, je podľa právnika jednoduché. „V takomto prípade by som sa obrátil na obchodnú inšpekciu. Ak niekto bezdôvodne vyhodí zákazníka a nemá na to legálny dôvod, tak ho diskriminuje. Alebo by sa mohol chlapec a jeho rodičia obrátiť na súd,“ objasnil advokát Slavomír Slávik.

    Takéto správanie nevidiacich zasiahne

    František Skokan, psychológ

    - Títo ľudia majú síce zvýšenú frustračnú toleranciu, lebo vedia, že sa s tým stretávajú, ale, samozrejme, ich to zasiahne. Odrádza ich to od všetkého, uťahujú sa potom do seba, naberajú negatívny postoj k životu. Ten, kto nemá ten hendikep, by si mal aspoň na chvíľu uvedomiť, vyskúšať, čo to je, byť napr. chvíľu so zaviazanými očami, aby vedel, aké to je. Na Slovensku však služby pre hendikepovaných stále nie sú dostatočne prispôsobené.

    Nová legislatíva bude benevolentnejšia

    Andrea Kalavská, ministerka zdravotníctva

    - Do reštaurácií bude možné vstúpiť aj s domácim zvieraťom. Bude to mať však nastavené jasné pravidlá. Ak sa prevádzkovateľ rozhodne, že umožní vstup zákazníka so spoločenským zvieraťom do konzumnej časti prevádzky, bude musieť zabezpečiť označenie o povolení vstupu so spoločenským zvieraťom na viditeľnom mieste priamo pri vstupe do konzumných priestorov prevádzky. Ľudia sa tak budú môcť rozhodnúť, či takúto prevádzku navštívia.

    Na Slovensku je asi 100 vodiacich psov

    Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy

    - V tomto prípade bol porušený zákon. Na Slovensku je platná legislatíva, ktorá zaručuje možnosť vstupu s vodiacim psom a to hneď v rámci niekoľkých zákonov. Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má právo byť sprevádzaná psom so špeciálnym výcvikom na verejne prístupných miestach.Na Slovensku je asi 100 pracujúcich vodiacich psov. S takýmto správaním sa ale stretávame a nie je to až také zriedkavé. Podobné prípady evidujeme niekoľkokrát do roka.

    Anketa

    Myslíte si, že nevidiacich so psom nevpúšťajú do reštaurácií pre neznalosť zákona alebo neľudskosť?

    Hlasovanie bolo ukončené

    Autor: Nový Čas, kil, ivš, kuk

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace