V štúdii bolo zaradených 31 detí s PAS od 3 do 12,5 roka veku. Trvala 8 týždňov a bola robená podľa pravidiel medicíny založenej na dôkazoch, kedy ani účastník ani odborník nevedia, komu sa podáva účinná látka, v tomto prípade karnozín a komu len placebo – substancia bez účinnej látky. Po uplynutí 8 týždňov sa skúmali a porovnávali výsledky vstupných a výstupných testov. Prejavy detí priebežne, v dvojtýždňových intervaloch, hodnotili aj rodičia.
Výsledky ukázali, že u detí, ktoré užívali karnozín, sa prejavilo štatisticky významne zlepšenie v oblasti socializácie, správania, komunikácie a porozumenia reči.
Karnozín pozitívne ovplyvnil:
- porozumenie a produkciu reči,
- sluch,
- socializáciu, uvedomovanie si okolia,
- plánovanie jemnej motoriky.
Zlepšenie bolo pozorované v období 1. až 8. týždňa od začiatku podávania.
Štatisticky významné zlepšenie v škále posudzujúcej:
- správanie bolo zlepšené o 18%,
- v komunikácii došlo k zlepšeniu o 16%,
- pri sociálnej interakcii došlo k zlepšeniu o 27 %.
Najdôležitejšie bolo, že v priebehu štúdie sa nezaznamenali žiadne nežiadúce účinky karnozínu.
Karnozín sa javí ako účinný potravinový doplnok, ktorý napomáha lepšej spolupráci medzi mozgom a nervovými prenášačmi, ktoré pôsobia v mozgu.
Autonómny nervový systém je súčasťou centrálnej nervovej sústavy, skladá sa z dvoch častí – sympatiku a parasympatiku. Dynamická rovnováha a spolupráca týchto častí je kľúčová pre sociálne schopnosti, emócie, empatiu a pod. Pri autizme je vývin a zrenie týchto centier narušený a tým dochádza aj k narušeniu adaptačných mechanizmov, ktoré pomáhajú zvládať stres.
Ako súvisí autizmus so stresom?
Diagnostická metóda nazývaná analýza variability srdcového rytmu, inak vyšetrenie na prístroji KARDiVAR, poskytuje presnejší obraz o tom, v akom každodennom strese žijú deti s autizmom.
Jedným z parametrov pri vyšetrení na prístroji KARDiVAR je výpočet stresového indexu. Normálne hodnoty stresového indexu sa sú u detí v romedzí 50 až 70 jednotiek a u dospelých do 150 jednotiek. U detí s autizmom hodnoty stresového indexu dosahujú úroveň 700 až 800 jednotiek, niekedy aj viac. Takáto hodnota ukazuje na vysoké zaťaženie a vyčerpanie zo stresu. Deti s autizmom prežívajú dlhodobo pretrvávajúci stres, ktorý sa snažia kompenzovať rôznym stereotypným správaním, snažia sa takto upokojiť.
Pri vyšetrení na prístroji KARDiVAR však nejde iba o určenie hladiny stresu. Vyšetrenie dáva obraz pre posúdenie stavu autonómneho nervového systému, spolupráce sympatika a parasympatika, schopnosti organizmu kompenzovať zaťaženie.
Karnozín má schopnosť pozitívne ovplyvňovať, optimalizuje, funkčnosť autonómneho nervového systému, jeho výkonnosť a efektivitu. užívaním komplexu potravinových doplnkov, schopných optimalizovať tento systém.
Poznanie, že deti s autizmom sa môžu správať „nevhodne“ nie z trucovitosti, ale zo strachu z okolitého sveta, ktorému nerozumejú, má pre nás veľkú hodnotu.
Na slovenskom trhu je dostupný napr. Karnozín EXTRA. Pre svoje účinky je karnozín predmetom záujmu špičkových vedcov po celom svete.
Dnes je autizmus považovaný za celoživotné neurovývinové ochorenie a zatiaľ nie sme schopní odstrániť jeho príčiny. Ako ukazuje štúdia Dr. Cheza, máme však možnosti, ako deťom a dospelým s poruchami autistického spektra pomôcť.
Vedecky podložené podávanie niektorých výživových doplnkov ako je karnozín môže byť dôležitou časťou komplexného prístupu a riešení predovšetkým v spojení s adekvátnymi pedagogickým či terapeutickým vedením detí či dospelých s poruchami autistického spektra.
Viac informácií získate na https://www.carnomed.sk/ alebo Facebooku.