"Je tradíciou ísť na prvú zahraničnú návštevu práve do Českej republiky. Ja na túto tradíciu veľmi rada naviažem. Je to kontinuita, v ktorej vidím zmysel. Pretože úprimne, je to nielen o tom, že máme spoločnú dlhšiu históriu, ale aj o osobných blízkych vzťahoch medzi obyvateľmi jednotlivých krajín. Ja sama rada jazdím do Česka napríklad na dovolenku," uviedla Čaputová.
Cestu považuje za príležitosť zoznámiť sa s českými predstaviteľmi vrátane prezidenta Miloša Zemana, ktorý pred marcovým rozhodujúcim kolom priamej voľby hlavy slovenského štátu zaželal úspech podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi, ktorého Čaputová porazila. So Zemanom chce Čaputová hovoriť aj o zahraničnopolitických témach.
"Rozdelenie (Československa), ktoré sa možno neuskutočnilo procesom a spôsobom, aký sme si mnohí priali, nakoniec vnímam tak, že krajiny sú si dokonca možno ešte bližšie ako v období, keď každá uvažovala, kto na koho dopláca. Tak si tie deväťdesiate roky pamätám aj ja," povedala Čaputová.
Štyridsaťpäťročná právnička, ktorá zložila prezidentský sľub minulú sobotu, vidí možnosti ďalšieho prehĺbenia spolupráce medzi Českom a Slovenskom v oblasti infraštruktúrnych projektov alebo turistiky. Prezidentka by uvítala, keby Česko a Slovensko tento rok spoločne oslávili 30. výročie takzvanej zamatovej revolúcie, ktorá v niekdajšom Československu viedla k pádu komunistického režimu. "Predpokladám, že zo slovenskej strany bude záujem osláviť toto výročie spoločne vzhľadom na to, že sú to udalosti, ktoré sa týkali oboch národov a jednej krajiny, ktorej sme boli súčasťou," poznamenala Čaputová.
Slovensko a Česko si vlani sériou spoločných akcií pripomenuli 100. výročie vzniku Československa. Čaputová doteraz vo vrcholnej politike na Slovensku nepôsobila, za nevýhodu to ale nepovažuje. "Byť politikom je špecifická skúsenosť, ktorú nemám. Zároveň možno aj vďaka tomu nemám určité záťaže, určité stereotypy a určitú zlú alebo konfliktnú minulosť s niektorými konkrétnymi osobami," povedala. Dodala, že v politickom priestore ale pôsobila, hoci nie v úlohe političky. "Pretože to, čomu som sa venovala ako advokátka, boli v podstate politické témy. Analyzovali sme orgány verejnej moci, robili sme legislatívnu prácu. V jednotlivých kauzách a sporoch som zastupovala ľudí proti štátu," dodala.
Čaputová, ktorá je rozvedená a vychováva dve dcéry, povedala, že má rada knihy najmä z oblasti psychológie a filozofie, ďalej prírodu a plávanie. Budú ju jej záľuby v prezidentskej funkcii charakterizovať tak, ako bol napríklad slovenské premiér Mikuláš Dzurinda vnímaný ako maratónec a slovenský prezident Rudolf Schuster ako cestovateľ a fotograf? "To ukáže až čas," dodala. V rozhovore sa Čaputová tiež zmienila o tom, ako sa dá skĺbiť výkon funkcie s rodinným životom. "Je to, samozrejme, výzva ako pre každého zamestnaného človeka, ktorý chce svoju prácu vykonávať veľmi zodpovedne," povedala.