"Nie je to nič nové. Správa OSN opakuje, čo už bolo zverejnené a čo sa šíri v médiách," napísal podľa agentúry AFP Džubajr na Twitteri. "Správa... obsahuje jasné protirečenia a nepodložené obvinenia, čo spochybňuje jej dôveryhodnosť," dodal minister.
V Callamardovej správe sa uvádza, že existujú "dôveryhodné dôkazy" spájajúce saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána s vraždou Chášukdžího, ktorá sa stala vlani v októbri na konzuláte kráľovstva v tureckom Istanbule. Podľa spravodajkyne sú za vraždu osobne zodpovední aj ďalší vysoko postavení predstavitelia kráľovstva. V jej správe sa píše, že dôkazy si vyžadujú ďalšie nezávislé a objektívne vyšetrovanie.
Callamardová uviedla, že je jasné, že "za popravu pána Chášukdžího je zodpovedný štát Saudská Arábia". Zároveň vyzvala generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby inicioval oficiálne medzinárodné vyšetrovanie prípadu.
Saudskoarabskí prokurátori zbavili korunného princa zodpovednosti za tento zločin. Džubajr zopakoval, že "kompetentné" saudskoarabské justičné orgány súdia viacero ľudí zatknutých za túto vraždu.
Generálny prokurátor Saudskej Arábie vlani v novembri obžaloval 11 nemenovaných podozrivých vrátane piatich, ktorým hrozí za vraždu novinára trest smrti.
Džubajr dodal, že zástupcovia stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Británie, Číny, Francúzska, Ruska a USA), ako aj Turecko a saudskoarabské ľudskoprávne organizácie majú možnosť zúčastňovať sa na súdnych pojednávaniach. Tieto pojednávania prebiehajú celé v arabčine, uviedli pre agentúru AFP diplomatické zdroje. Diplomatom nepovoľujú priviesť si tlmočníkov a termíny im oznamujú v poslednej chvíli, upozornili zdroje.
Callamardová, ktorá sa systematicky zaoberá prípadmi tzv. mimosúdneho zabíjania, tiež uviedla, že tento proces nespĺňa medzinárodné normy a vyzvala na jeho pozastavenie. V správe uvádza, že pri práci na nej narazila na dôkazy, že miesta činu boli "dôkladne, z forenzného hľadiska dokonca odborne, vyčistené Saudskoarabmi, čo sa podľa jej názoru rovná bráneniu spravodlivosti".
Podľa Callamardovej princ Muhammad musel vedieť o snahách utajiť vraždu novinára. Takisto trvala na tom, že akékoľvek medzinárodné sankcie uvalené za Chášukdžího vraždu "sa musia týkať aj korunného princa a jeho osobného majetku v zahraničí".
Vražda Chášukdžího vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými štátmi vrátane Spojených štátov.