Len včera Nový Čas priniesol príbeh o týranej Simone, ktorú podľa jej vyjadrení roky fyzicky napádal manžel. Aj ona je jednou zo žien, ktorým chce rezort vnútra pomôcť novou kampaňou pod názvom Od zajtra. Policajti by mali vedieť tieto prípady skôr odhaliť a pomôcť.
Rezort vnútra spúšťa kampaň na boj proti domácemu násiliu. Pripravuje súbor opatrení, ktoré majú pomôcť najmä ženám a deťom v týchto ťažkých situáciách. Predstavil ju klipom od známej speváčky Dary Rolins pod názvom Od zajtra, ktorý sa venuje práve týraniu.
Celý súbor opatrení nesie rovnaký názov. „Domáce násilie je špecifické, prevažne sa deje za dverami a jedinými svedkami sú deti,“ upozornila viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová. A preto chcú preškoliť policajtov, aby vedeli takéto situácie lepšie riešiť, aby dokázali problém identifikovať a žene pomôcť čo najskôr.
Rezort vnútra má v pláne podporovať aj rôzne projekty, ktorými chce pomáhať ženám a ich deťom v núdzi. „Každý jeden návrh veľmi radi podporíme,“ povedala ministerka vnútra Denisa Saková. V rámci projektu spustia stránku odzajtra.sk, na ktorú budú môcť ľudia prispievať svojimi podnetmi a návrhmi.
7 opatrení proti domácemu násiliu
1. Včasne identifikovať prípady týrania, aby sme čím skôr vedeli problém riešiť. Takéto prípady pozorne sledovať.
2. Zvyšovať profesionalitu policajtov prvého kontaktu (školenia nielen vyšetrovateľov, ale aj policajtov prvého kontaktu).
3. Uprednostniť podporu projektov proti týraniu pri dotáciách (rôzne formy pomáhajúce v tejto oblasti).
4. Zefektívniť spoluprácu zúčastnených subjektov (napr. úradov riešiacich priestupky, prokuratúry, aby všetci vedeli, či je takýto páchateľ prepustený a pod.).
5. Zvýšiť dostupnosť štátnej podpory bývania pre týrané ženy, aby získanie peňazí zo Štátneho fondu rozvoja bývania bolo jednoduchšie a rýchlejšie.
6. Zvyšovať osvetu a informovanosť ľudí, aby si viac všímali a mali dostatok informácií o problematike.
7. Pýtať sa, čo môžu zlepšiť, vznik webstránky odzajtra.sk.
Takto spoznať násilie v rodine
Ida Želinská, sociálna poradkyňa
- Týrané ženy často hovoria hrozné veci, ktoré berú ako samozrejmosť. Zistiť to môžete iba tak, že sa budete pýtať. Otázky typu: „Naozaj musíš toto robiť?“ vám môžu naznačiť násilie. Fyzické násilie sa dá spoznať podľa kriku. Ale násilie často nevidno, najmä sexuálne a psychické. Domáce násilie má rôzne prejavy, ale žiadne exaktné odpovede.
Týrané ženy podľa veku za rok 2018
0 - 18 rokov: 33
19 - 30 rokov: 66
od 31 do 60 rokov: 183
nad 60 rokov: 49
Ako pomôcť obeti
- Povzbuďte ju, aby o násilí hovorila.
- Snažte sa získať čo najviac informácií o podstate domáceho násilia a o dostupných možnostiach pomoci.
- Počúvajte ju, ak vám hovorí, že sa k nej partner alebo manžel správa násilne. Nezľahčujte to, nespochybňujte ženu a neospravedlňujte násilie jej partnera alebo manžela.
- Povedzte jej, že za násilie je zodpovedný jej manžel alebo partner. Žiadne správanie alebo provokácia nie sú výhovorkou pre násilie.
- Podeľte sa s ňou o vaše informácie o násilí páchanom na ženách a povedzte jej, že nie je sama, že je mnoho iných žien, ktoré tiež zažívajú násilie.
- Povedzte jej o možnostiach riešenia jej situácie, ale do ničoho ju nenúťte. Rešpektujte jej rozhodnutia.
- Povedzte jej, že násilie neprestane a že sa po čase stupňuje.
- Pomôžte jej v každodenných záležitostiach a so starostlivosťou o deti.
- Ponúknite jej, že ju budete sprevádzať, ak bude potrebovať podporu, napr. na úradoch a v rôznych inštitúciách.
- Pomôžte jej nájsť bezpečné miesto, na ktoré by mohla v prípade potreby odísť aj s deťmi.
Bezplatná non-stop Linka pre ženy zažívajúce násilie
číslo: 0800 212 212
Ak ste obeťou domáceho násilia, konajte!
Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ
- Je dôležité, aby obete o domácom násilí nemlčali, ale zdôverili sa niekomu. Nemusí to byť príbuzný, môže to byť akákoľvek iná osoba, ktorej dôverujú.
- Neváhajte a kontaktujte políciu na linke 158 alebo osobne na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru skôr, ako sa násilie bude stupňovať.