Stručný materiál, ktorý by mal byť od jesene podkladom pre prácu novej Európskej komisie, zdôrazňuje potrebu ochrany občanov a ich slobôd, rozvoj silnej a životaschopnej ekonomiky, ale aj zelenú a sociálne spravodlivú Európu. Únia by taktiež mala dokázať na svetovej scéne účinne podporovať svoje záujmy a hodnoty.
Prijatie stratégie dnes na summite predchádzalo napäté očakávanie diskusie šéfov štátov a vlád o preobsadení kľúčových postov v únii, teda v zásade o tom, kto bude túto strategickú agendu prakticky realizovať.
"Európa musí byť miesto, kde sa ľudia cítia bezpečne a slobodne," uvádza sa v materiáli. V časti o bezpečnosti napríklad zdôrazňuje potrebu funkčnej kontroly vonkajších hraníc, ktorá je predpokladom zaistenia bezpečnosti vlády práva a vôbec fungovaniu únie. Dokument taktiež pripomína nutnosť nájsť stále neexistujúcu zhodu medzi štátmi EÚ na budúcej podobe migračnej a azylovej politiky s tým, že v tejto veci zdôrazňuje potreba zhody založenej na rovnováhe medzi zodpovednosťou a vzájomnou solidaritou medzi členskými štátmi EÚ.
V časti, týkajúcej sa energetiky stojí, že členské štáty si sami môžu rozhodovať o svojom "energetickom mixe", teda o tom, z akých zdrojov chcú uspokojovať svoju potrebu energie. "Únia zrýchli svoj prechod k obnoviteľným zdrojom, zvýši úspory energie, zníži závislosť na vonkajších zdrojoch, bude diverzifikovať svojich dodávateľov," uvádza agenda. Materiál taktiež pripomína, že podobný prechod bude znamenať prechodné krátkodobé náklady a preto je potrebné sa venovať aj sociálnej problematike. Prezidenti a premiéri sa taktiež v dokumente zhodli, že EÚ chce byť silou podporujúcou multilateralizmus a svetový poriadok založený na všetkými uznávaných pravidlách. Únia plánuje ďalej podporovať OSN a ďalšie kľúčové medzinárodné organizácie.