Stupňovanie napätia medzi USA a Iránom dosiahlo novú úroveň. Po tom, čo Washington vlani jednostranne odstúpil od dohody o jadrovom odzbrojení, uvalil na Teherán nové ekonomické sankcie. Ten odpovedal zvýšením produkcie obohateného uránu. V Hormuzskej úžine, ktorá oddeľuje Perzský záliv od Ománskeho zálivu a Arabského mora, došlo k útokom na tankery, z ktorých USA vinia Irán.
Vo štvrtok ráno bol v rovnakej oblasti iránskou raketou zostrelený americký prieskumný dron. Podľa amerických médií vzápätí vo štvrtok večer nariadil prezident Trump útoky na iránske ciele. Tými mali byť najmä radary protivzdušnej obrany a raketové batérie.
Americké lietadlá už boli vo vzduchu a lode zaujali bojové pozície. Svoje rakety mali odpáliť tak, aby dopadli v piatok v skorých ranných hodinách. Tesne pred odpálením však prišiel od amerického prezidenta pokyn zastaviť útok. Americké médiá sa však rozchádzajú v tom, kto bol proti nemu. Podľa New York Times predstavitelia Pentagonu varovali, že vojenská odpoveď roztočí špirálu násilia.
Associated Press zas tvrdí, že Pentagon útoky odporúčal. Schvaľovali ich aj minister zahraničia Mike Pompeo a poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton. Naopak, lídri Kongresu vyzývali k opatrnosti. Trump strávil väčšinu štvrtku diskusiami o Iráne s poradcami a zástupcami Kongresu a napokon si útok rozmyslel. Biely dom sa k tomu do našej uzávierky oficiálne nevyjadril.
Silný odkaz pre Irán
Podľa pozorovateľov plánovaný útok, hoci sa napokon neuskutočnil, vysiela silný signál Iránu. Ten má síce početnú armádu, jej vybavenie je však vďaka desaťročiam sankcií zastarané. Na druhej strane si časť ľudí i časť odborníkov myslí, že Irán môže, naopak, posmeliť k ďalším agresívnym krokom. Trump totiž opakovane ukázal váhavosť a nerozhodnosť, keď si nejaký krok nakoniec rozmyslel.
Ako sa stupňovalo napätie
8. máj 2018
Prezident Donald Trump oznámil, že USA jednostranne odstupujú od jadrovej dohody, ktorú Irán v roku 2015 podpísal so svetovými mocnosťami.
12. máj 2019
Explózie prísavných mín poškodili štyri tankery
v Ománskom zálive. Saudská Arábia z toho obvinila Irán.
Výbuchy vážne poškodili ďalšie dva tankery, ktoré zachvátil požiar. USA vyhlásili, že majú dôkazy o tom, že boli použité iránske prísavné míny.
17. jún 2019
Irán oznámil, že čoskoro prekročí limit na produkciu obohateného uránu, na ktorom sa dohodol v roku 2015. USA vzápätí oznámili, že do regiónu posielajú ďalších vojakov a lietadlá.
Prieskumný dron MQ-4C Triton amerického námorníctva zostrelila iránska raketa. Irán tvrdí, že bol v jeho vzdušnom priestore, Američania tvrdia, že bol mimo neho.
Porovnanie armád krajín
USA
počet vojakov: 1,35 mil.
tanky: 6300
obrnené vozidlá: 39 200
bojové lietadlá: 5 200
lietadlové lode: 11
malé lietadlové lode: 9
krížniky: 22
torpédoborce: 68
ponorky: 72
Irán
počet vojakov: 523 000
tanky: 2 500
obrnené vozidlá: 2 000
bojové lietadlá: 170
fregaty: 6
ponorky: 7