Organizátorom 17. ročníka slávností bolo občianske združenie Korunovačná Bratislava. Jeho predseda Miroslav Vetrík tým chcel vyjadriť svoj nesúhlas s vedením hlavného mesta a s podobným podujatím, ktoré organizuje magistrát.
Hlavný program sa začal v sobotu o 13.00 hod. korunovačným sprievodom a prenášaním korunovačných insígnií z Bratislavského hradu až na Hviezdoslavovo námestie. Tam sa od 13.30 hod. začala korunovácia Márie Ludoviky. Samotný obrad sa vždy odohráva podľa historických podkladov. „Vystupuje v ňom viac ako 200 hercov v dobových kostýmoch. Kráľ dostáva od ostrihomského arcibiskupa prímasa Uhorska svätoštefanskú korunu a ďalšie korunovačné insígnie - meč, plášť, jablko a žezlo. Potom pasuje rytierov rádu zlatej ostrohy, skladá prísahu vlasti a sľubuje zachovávať integritu krajiny na korunovačnom pahorku,“ vysvetlil Vetrík.
Mesto reaguje na kritiku
Organizátor 17. ročníka korunovačných slávností Miroslav Vetrík kritizuje vedenie mesta za to, že pripravuje podobnú akciu v septembri. „Mesto má rozhodne viac možností, ako tému bratislavských korunovácií celoročne rozvíjať, a nie kopírovať doterajšie aktivity nášho občianskeho združenia,“ povedal Vetrík.
Magistrát tvrdí, že v žiadnom prípade nekopíruje Vetríkove aktivity. „Téma korunovácií je spätá s históriou mesta a tvorí významnú súčasť jeho historickej identity. Mesto Bratislava chce s touto témou pracovať celoročne,“ povedal hovorca magistrátu Peter Bubla.
Korunovačné dni, ktoré mesto plánuje na jeseň, sú podľa neho len jednou z viacerých aktivít, ktoré pripravujú. „Ponúkli sme pánovi Vetríkovi všetky možnosti podpory, akými mesto disponuje. Pretože nepožiadal o finančnú podporu v existujúcich podporných schémach, nebolo možné rozhodovať o pridelení finančnej dotácie na toto podujatie,“ doplnil Bubla.
Vínna fontána
Korunovačné slávnosti v každoročne približujú korunovácie 18 kráľov a kráľovien korunovaných v Bratislave. Konajú sa v posledný júnový víkend na pamiatku korunovácie Márie Terézie, ktorá sa odohrala 25. júna 1741. Zaujímavosťou je, že z fontány na námestí na križovatke ulíc Ventúrska - Panská - Straková tečie počas korunovačného dňa Račianska frankovka.
Kto bola Mária Ludovika:
Miroslav Vetrík, organizátor
- Jej otec bol arcivojvoda Ferdinand, generálny guvernér rakúskej Lombardie, a matka Mária Beatrice d‘ Este. Druhýkrát ovdoveného cisára si získala svojou krásou, pôvabom, duchom a srdcom. Veľmi ťažko znášala, keď sa jej nevlastná dcéra Mária Lujza vydala za francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho. Mala rada literatúru. V Karlových Varoch sa zoznámila s Goethem, ktorý jej priblížil nemeckú literatúru. Zomrela mladá a bezdetná vo veku 28 rokov.
Kto si zahral hlavné postavy:
1. Mária Ludovika - Jana Labajová
2. Cisár František I. - Roman Poláčik
3. Vesprémsky biskup - František Kovár