Jeho hypocentrum sa nachádzalo približne 288 kilometrov severozápadne od dediny Saumlaki ležiacej na Tanimbarských ostrovoch v hĺbke 208 kilometrov, informovala geologická služba USA (USGS). K zemetraseniu došlo o 11.53 h miestneho času (04.53 h SELČ). Podľa indonézskeho Meteorologického, klimatologického a geofyzikálneho úrad (BMKG) mal otras magnitúdu 7,7 a nastal v hĺbke 231 kilometrov, uviedla agentúra DPA. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody alebo obete. Úrady takisto nevydali ani varovanie pred vlnou cunami.
Tanimbarské ostrovy sú súčasťou súostrovia Moluky, ktoré často zasiahnu podobne silné zemetrasenia, väčšinou však nespôsobia veľké škody. Krátko predtým otriasli najvýchodnejšou indonézskou provinciou Papua v rozpätí 23 minút zemetrasenia s magnitúdami 6,1 a 5,1. Ich hypocentrá sa nachádzali v hĺbke desať, resp. 29 kilometrov a taktiež po nich neboli hlásené škody ani obete. Po týchto otrasoch nasledovalo niekoľko slabších dotrasov.
Provincia Papua sa nachádza na ostrove Nová Guinea a je zväčša len riedko osídlená. Indonézia so svojimi viac ako 17.000 ostrovmi leží na tzv. Ohnivom kruhu, geologicky najaktívnejšej zóne na Zemi, kde sa stretáva niekoľko tektonických platní.