Rizika, že bude musieť bojovať so zákernou chorobou, sa síce zbavil, ale nevidí na ľavé oko. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uznal pochybenie nemocnice, ale Krajský súd v Prešove rozhodol inak. Prípad nešťastného dôchodcu rieši už aj Najvyšší súd.
Zdravotné peripetie dôchodcu sa začali v novembri 2014, keď mal opuchnuté ľavé líce. „Podstúpil som CT vyšetrenie. Výsledky mali naznačovať, že v prínosovej dutine mám rakovinový nádor. Nasledoval zákrok v narkóze, keď sa škrabnutím odobrala vzorka z nádoru,“ vraví Pavel Prokopovič, ktorý bol docentom na vysokej škole v Košiciach. Z vyšetrenia odobranej vzorky vyplynulo, že nádor nemá.
„Napriek tomu mi bez predchádzajúcich vyšetrení navrhli opakovaný odber v januári 2015. Po prebratí z narkózy som však zistil, že nevidím na ľavé oko,“ spomína Pavel na udalosti spred rokov na oddelení otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku FNsP J. A. Reimana. Podľa neho lekár sa mu cez kosť mohol predrať až k očnému nervu a poškodil ho. „Až po 28 hodinách pristúpili k dekompresii. Pomôcť mohla, ak by sa robila do 2 - 3 hodín po operácii,“ myslí si dôchodca.
Pokutu súd zrušil
Pavel sa obrátil na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). „Zdravotná starostlivosť na uvedenom oddelení nebola pacientovi poskytnutá správne a diagnostické a terapeutické úkony neboli vykonané v súlade so štandardnými postupmi a súčasnými odbornými poznatkami,“ uviedla hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová s tým, že Úrad udelil nemocnici pokutu 3 000 €. Nemocnica sa však obrátila na Krajský súd v Prešove (KS PO) a ten rozhodnutie Úradu zrušil.
„Vyniesol rozsudok, že nemocnici J. A. Reimana Prešov nebolo dokázané pochybenie. Rozhodnutie KS PO je právoplatné,“ informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková. Pripomenula, že k takémuto náročnému zákroku sa môžu pridružiť viaceré komplikácie a Pavel bol o tom poučený.
„Za 20 rokov vykonávania tohto výkonu na našom oddelení tento zákrok podstúpilo asi 2 000 pacientov, pričom závažné komplikácie boli zaznamenané len u dvoch, čo je 0,1 %. Svetová literatúra uvádza komplikácie pri danom operačnom výkone v rozpätí 1 – 2 %,“ argumentovala Cenková. Úrad podal kasačnú sťažnosť, čo je mimoriadny opravný prostriedok na Najvyššom súde.
„Termín rozhodnutia vo veci zatiaľ nie je vytýčený,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Pavel sa preto obrátil na okresný súd, ale konanie bolo prerušené, kým nebude známe rozhodnutie Najvyššieho súdu. Podľa hovorkyne prešovského krajského súdu Ivany Petrufovej vo veci je potrebné vykonať dokazovanie a následne opätovne rozhodnúť.