Rusko je veľmi kritické voči plánom USA na rozmiestnenie raketových systémov vo východnej Európe, ako aj voči odstúpeniu Washingtonu od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) z roku 1987.
Kubánska raketová kríza vypukla po tom, ako bývalý Sovietsky zväz odpovedal na rozmiestnenie amerických rakiet v Turecku vyslaním svojich balistických striel na Kubu, čo vyvolalo napätý stav medzi Washingtonom a Moskvou a priviedlo svet na pokraj jadrovej vojny.
Kríza bola upokojená, keď sa sovietske lode smerujúce na Kubu dôsledkom americkej námornej blokády vrátili späť do vlasti. ZSSR zároveň súhlasil, že svoje strely z Kuby stiahne; USA zasa sľúbili, že Kubu nenapadnú a odvezú svoje rakety z Turecka.
"Ak veci zájdu až po súčasné nasadenie týchto pozemných systémov, potom sa situácia neskomplikuje, ale eskaluje až po samý okraj. Mohli by sme sa ocitnúť v situácii, kde nebude raketová kríza pripomínať 80. roky, ale karibskú krízu," povedal Riabkov pre miestne médiá.
Ruský prezident Vladimir Putin sa v podobnom duchu vyjadril už vo februári, keď varoval, že Moskva bude reagovať na akékoľvek rozmiestnenie amerických rakiet bližšie k ruským hraniciam recipročnými opatreniami.
Spojené štáty vo februári taktiež ohlásili, že do šiestich mesiacov odstúpia od zmluvy INF, ak Rusko neprestane porušovať túto zmluvu. Moskva akékoľvek pochybenia odmieta.