Rozhovory s Washingtonom pritom podľa neho nie sú možné pre stupňujúce sa sankcie a zastrašovanie zo strany Spojených štátov. Americký veľvyslanec pri OSN, naopak, uviedol, že cieľom Trumpovej administratívy je návrat k rokovaniam s Teheránom.
Vyjadreniam pred a po neverejnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktoré zvolali Spojené štáty, dominovali nedávne útoky na ropné tankery a zostrelenie amerického dronu. Zasadnutie rady ponúklo ostro protikladné posudzovanie momentálnej situácie a konalo sa iba niekoľko hodín po tom, ako americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým uvalil finančné sankcie na iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, jeho najbližších spolupracovníkov a popredných predstaviteľov iránskej armády.
Iránsky veľvyslanec pri OSN Madžíd Tacht Ravančí nazval nové americké sankcie ďalším znakom "nepriateľstva Spojených štátov" voči iránskemu ľudu. Trumpova administratíva by podľa neho mala uvoľniť napätie zastavením "avanturizmu jej armády" v regióne, stiahnutím "vojnového loďstva" a upustením od "ekonomickej vojny proti iránskemu ľudu". Vylúčil pritom akékoľvek rokovania s Washingtonom.
Zastupujúci veľvyslanec USA pri OSN Jonathan Cohen sa držal postoja Washingtonu, ktorý viní Irán z útokov na tankery a zostrelenia amerického dronu. Teherán útoky na tankery popiera a dron sa podľa neho nachádzal v iránskom vzdušnom priestore. Cohen zopakoval, že politika Spojených štátov sa naďalej zameriava na ekonomické a diplomatické úsilie, ktoré má priviesť Irán späť k rokovaciemu stolu. "Irán musí pochopiť, že tieto útoky sú neprijateľné," povedal.
Bezpečnostná rada vydala vyhlásenie, v ktorom odsúdila útoky na ropné tankery a vyzvala všetky strany na maximálnu zdržanlivosť a prijatie opatrení a krokov na zníženie napätia. Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia vydali samostatné vyhlásenie, v ktorom varovali pred vzrastajúcim napätím v Perzskom zálive, vyzvali na upokojenie situácie a dialóg a zopakovali svoju podporu jadrovej dohode s Iránom z roku 2015, od ktorej Washington minulý rok odstúpil. K americkému naliehaniu na dialóg sa vyjadril aj ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia, ktorý poznamenal, že niektorí iránski predstavitelia nedávno uviedli, že nemôžu viesť dialóg s nožom na krku. "Aký dialóg, keď zavádzate vôbec najhoršie sankcie?," povedal.