O viac ako tri desaťročia sa už ako dospelá žena rozhodla vyhľadať svojho pravého otca. Objednala si domáci test DNA, ktorý so vzorkou svojich slín poslala správcom stránky ancestry.co.uk. Portál spája ľudí so spoločnými génmi, aby našli svojich príbuzných. Aj Nicki, učiteľka a mama štyroch detí, vďaka nemu vypatrála pravdu.
Stránka ju spojila s mužom, ktorý bol geneticky jej bratranec a ďalšie pátranie ju doviedlo k jeho strýkovi, Nickinmu otcovi. Lenže ten, ženatý muž so štyrmi inými deťmi, ju ako svojho potomka jednoducho odmietol prijať. Poprel aj, že mal aférku s jej mamou. ,,Bolo zničujúce vypočuť si, že ani on, ani žiadne z jeho detí, s ktorými zdieľam krv, ma nechce vo svojom živote,“ cituje portál Metro sklamanú ženu.
Genealogička Debbie Kennet z londýnskej univerzity hovorí, že ročne použije domáce DNA testy až 30 miliónov ľudí, pričom ešte pred troma rokmi to bolo desaťkrát menej. Lenže nie vždy sú používatelia pripravení na následky. Taktiež darcovia spermií či vajíčok strácajú svoju anonymitu. ,,Anonymita darcov sa skončila, otázka je, ako sa vysporiadame s následkami. Ľuďom, ktorí nevedeli, že su počatí vďaka darcom, sa môže ich identita otriasť v základoch. Majú pocit, ako by bol celý ich život klamstvo,“ varuje genealogička.
Stránka ancestry.co.uk sa snaží svojim klientom pomáhať. ,,Pracujeme na tom, aby klienti pochopili, že to, čo sa dozvedia, môže byť pre nich nečakané a máme tím trénovaní na to, aby im pomohol pochopiť a interpretovať výsledky testov,“ cituje Mirror hovorkyňu stránky.