Fanúšikovia Androidov môžu na Slovensku využívať moderný spôsob platby telefónom vďaka Google Pay už viac ako rok a teraz sa pridáva so svojou platformou aj Apple. Dnešným dňom túto možnosť spúšťa okrem Slovenska aj ďalších 12 európskych krajín, vrátane Chorvátska, Bulharska či Grécka.
V prvej vlne bánk, ktoré túto službu u nás spustia, je Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, J&T Banka a mBank. Poštová banka spolu s 365.bank sa pridajú v priebehu niekoľkých dní, VÚB najneskôr do konca roka. Služba Apple Pay je jednoduchý a bezpečný spôsob platenia, ktorý je zároveň rýchly a pohodlný pre klientov. Po tom, čo vlani vo februári priniesla službu Google Pay pre Androidy, oddnes sú mobilné platby na Slovensku dostupné pre oba operačné systémy.
Ako na to?
1. Otvorte si aplikáciu Peňaženka/Wallet - tá je v telefóne už predinštalovaná.
2. Vyberiete si možnosť „Pridať kartu“ a nasnímajte svoju platobnú kartu do okienka na obrazovke.
3. Následne pri platení už treba iba odomknúť telefón prostredníctvom PIN-kódu, Touch ID alebo Face ID a priložiť ho k platobnému terminálu na vzdialenosť niekoľkých centimetrov.
4. Platba prebehne prostredníctvom NFC technológie.
5. Tiež je možné platiť hodinkami Apple Watch, ak si do nich pridáte kartu cez aplikáciu Watch.
Ako platba prebieha?
- Telefón po odblokovaní (FaceID/TouchID/PIN) stačí priložiť k terminálu. Keďže ste ho bezpečne odomkli, môžete platiť sumy podľa vašich limitov na platobnej karte..
- Apple Pay funguje cez aplikáciu alebo prehliadač Safari na nasledovných zaradeniach: iPhone 6 a novšie, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generácia), iPad Air 2, iPad mini 3 a novšie. Cez prehliadač Safari môžete Apple Pay využívať aj na počítači Mac (rok výroby 2012 a neskôr) na operačnom systéme macOS Sierra; potvrdiť platby je možné cez iPhone 6 (a novší).
Je to vôbec bezpečné?
Zdeněk Románek, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne
Bezpečnosť a súkromie sú základnými stavebnými prvkami Apple Pay. Služba používa pri platení špecifické číslo zariadenia a jedinečný kód transakcie. Číslo platobnej karty sa nikde neukladá, tiež ho Apple nedáva obchodníkom. Navyše, na rozdiel od straty peňaženky, môžu používatelia Apple Pay zistiť polohu strateného telefónu vďaka funkcii „Nájdi moje zariadenie” a deaktivovať si Apple Pay. Pri strate telefónu nie je nutné blokovať fyzickú platobnú kartu.