Práve domov je pritom pre ženy jedným z najnebezpečnejších miest. Uvádza sa to v správe agentúry Organizácie Spojených národov (OSN) pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien OSN Ženy. Ako uviedla výkonná riaditeľka agentúry Phumzile Mlambo-Ngcuka, dôvodom je "šokujúca všadeprítomnosť násilia zo strany intímneho partnera". V roku 2017, napríklad, každý deň zomrelo rukou člena rodiny 137 žien, doplnila.
Zatiaľ čo správa priznáva životnú dôležitosť rodín pre kultúry a ekonomiky, zároveň upozorňuje, že v každom regióne existuje koordinované úsilie odopierať ženám samostatnosť a právo na vlastné rozhodnutia v mene ochrany "rodinných hodnôt".
Aj napriek veľkému pokroku v odstraňovaní diskriminácie žien na základe zákonov, nie je podľa Mlambo-Ngcuka náhoda, že najmenší pokrok sa týka rodinného práva, ktoré sa venuje právu ženy vybrať si za koho a kedy sa chce vydať, jej práva na rozvod a dedenia peňazí a majetku.
Správa s názvom Rodiny v meniacom sa svete (Families in a Changing World) má 287 strán a poskytuje údaje o rozmanitých formách rodiny. Čerpá pritom z údajov OSN o rozdelení obyvateľstva všetkých príjmových skupín v 86 krajinách sveta.