Podľa nedávnej vedeckej štúdie tímu Juliany Kaminskej z University of Portsmouth ľudia v psoch tento pohľad vypestovali sami. Ukázalo sa totiž, že psy na rozdiel od ich predkov, vedia používať svaly, ktoré dvíhajú obočie. Získali to evolúciou.
Zvieratá si dokázali spojiť výhody, ktoré im z tohto správania plynuli, a svaly, ktoré to umožňujú, sa začali posilňovať aj v ďalších generáciách. Preto bez problémov môžu kedykoľvek, keď sa im to najviac hodí, aplikovať ten svoj smutný psí pohľad. Svoje o tom vedia aj naši čitatelia.
Omega
Dušana z Čeboviec (okr. Veľký Krtíš) je majiteľkou sučky Omegy. Je to pracovná línia Nemeckého ovčiaka. „Doma ju voláme Megy. Celá rodina na jej smutné oči reaguje tak, že sa v momente všetko jedlo, ale aj loptičky ocitnú v jej ústach. Takže jej psie oči sú celkom efektívne,“ napísala nám Dušana. V júni Omega oslávila už tretie narodeniny.
Wesley von Pedor-Stok
Dominika z malej dedinky pri Lučenci do redakcie Nového Času poslala fotky svojho psíka plemena belgický ovčiak. Volá sa Wesley von Pedor-Stok a má 11 mesiacov. „Psí pohľad má perfektne zvládnutý a vie, kedy ho použiť. Hlavne, keď si pýta odmenu pri cvičení,“ dodala majiteľka.
Marley
Ingrid z Bratislavy nám poslala fotku svojho rozkošného francúzskeho buldočka Marleyho (2). „Psie oči na mňa najčastejšie používa, keď niečo vyparatí alebo silou mocou chce z môjho jedla,“ smeje sa.
Bubo
Norman
Erika je obklopená až dvomi pármi psích očí. Jeden z dvoch jej domácich miláčikov yorkšír Bubo má už štyri roky a nemecký ovčiak Norman má len dva mesiace. No dá sa podľa vás odolať týmto veľkým očiam?
Beny
Juliana z Košíc poslala fotografiu kríženca Benyho, ktorý bude mať v auguste 13 rokov. Na svoj vek je mimoriadne aktívny a neustále čosi vymýšľa. „Všetko čo chce, sa snaží dosiahnuť za každú cenu. Psie oči paradoxne nevyužíva iba pri jedle, ale aj počas cesty autom, keď chce sedieť pri otvorenom okne. To isté robí, keď sa chce pohodlne rozvaliť na gauči či v posteli,“ opísala správanie svojho štvornohého chlpáča Juliana.