Najvyššie koncentrácie obidvoch alergénov zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Žiline a Bratislave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, prognóza vývoja situácie alergikov na peľ opäť nepoteší.
V ovzduší výrazne stúpli denné koncentrácie spór húb (plesní). „Boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária, ktorých denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do veľmi vysokých hladín. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ bazy, lipy, gaštanu, mrlíka, skorocelu, štiavu, astrovitých a mrkvovitých rastlín,“ doplnila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré patrí aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých podľa odborníkov pokračuje a ich denné koncentrácie sa v ďalších dňoch udržia približne na úrovni minulého týždňa. Stúpajúcu tendenciu budú mať denné koncentrácie peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a tiež peľu „burín“ – skorocelu, štiavu a mrlíkov. Peľ tráv vo vysokých koncentráciách sa bude vyskytovať najmä na strednom a severnom Slovensku. Spóry húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok očakávame nárast denných koncentrácií peľu rôzneho druhu. Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný len zrážkovou činnosťou,“ uviedla Lafférsová.
Alergici majú hlavu v smútku: Okrem horúčav ich trápi najsilnejší alergén tohto obdobia
V posledných dňoch v ovzduší na celom Slovensku dominoval peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s najsilnejším alergénom tohto obdobia - peľom tráv z čeľade lipnicovitých.