Nový Čas sa vybral do rôznych kútov Slovenska a zisťoval, na akú teplotu slnko rozpálilo príbytky. Domáci nám prezradili, ako sa v týchto horúčavách snažia schladiť.
Čas: 11.25 hod. Teplota: 35,3 °C
- Keďže bývam v paneláku na ôsmom poschodí z desiatich, je tu veľmi horúco a počas dňa sa byt rozohreje ešte viac. K večeru tu mám aj 38 °C. Počas dňa sú všetky okná zatvorené a mám zatiahnuté závesy, aby sa vytvorila aspoň ilúzia chládku. Pomáha mi aj to, keď sa osprchujem v studenej vode.
Čas: 12.40 hod. Teplota: 29,6 °C
- Keď je vonku takto teplučko, tak sa nám aj v byte pekne vyhreje, momentálne takmer až na 30 °C. Byt vetráme len podvečer tak, že pootvárame okná naprieč. V blízkosti bydliska máme úžasné miesto s jazierkom a vysokými stromami, kam sa chodíme vždy schladiť, pretože od vody príjemne fúka a v kombinácii s tieňom stromov je to najlepšie miesto na prekonanie horúčav.
Čas: 12.00 hod. Teplota: 27,5 °C
- Pred horúčavami sa skrývam v salóniku svojho tehlového bytu. Takéto teplo je dosť veľká záťaž pre nás starších ľudí, ale aj pre deti. Tento rok zažívame fakt extrémne horúčavy. Preto na nákup idem už skoro o 6.30 a pred pol deviatou som už naspäť. Neskôr už von radšej nevychádzam. Vyhýbam sa aj vareniu, pripravujem skôr ľahké letné jedlá.
Ako sa zdravo ochladiť klimatizáciou
Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR
- Znášať horúčavy pomáha klimatizácia, dôležité je, aby bola správne nastavená a udržiavaná v čistote. Udržiavanie konštantnej teploty v interiéri bez ohľadu na vonkajšiu môže uškodiť najmä deťom a seniorom. Nevhodne nastavená klimatizácia spôsobuje bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, oslabenie imunity i celkovo organizmu, angínové bolesti, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, chrbtice či svalov. Ak máte chladný prúd vzduchu nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prinosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu.