Vysoké teploty dokážu pokaziť potraviny prekvapivo rýchlo. Kedy ich nakupovať, aby ste z nich nedostali nepríjemné črevné ochorenia?
Najrizikovejšie sú tie potraviny, ktoré vyžadujú skladovanie v chlade, v teplote od 4 do 10 °C. Patria sem napríklad mäkké mäsové výrobky, čerstvé mäso, mliečne výrobky ako syry, jogurty, čerstvé cukrárenské výrobky, majonézové šaláty a podobne. Nákup s takýmto obsahom je nutné doniesť domov čo najskôr, rovno z obchodu.
Ešte väčší problém vzniká, ak chodíte nakupovať autom. Aj keď ho klimatizujete, či vetráte. Pri vonkajšej teplote okolo 35 °C sa vnútorná teplota auta totiž dokáže do pol hodiny po zaparkovaní vyšplhať takmer na 60 °C! A tú polhodinu na nákup v obchode určite potrebujete.
Nie viac ako 15 minút!
Koľko času ostáva potravinám, kým ešte budú vhodné na konzumáciu, samozrejme, závisí od teploty. Odborníci sa zhodujú, že pri súčasných teplotách a akokoľvek rýchlom nákupe, rizikové potraviny nevydržia v aute dlšie ako 15 minút. Je preto vhodnejšie takéto rýchlo sa kaziace produkty nakupovať v čo najbližšom obchode, aby cesta domov zabrala minimum času.
Obal nerozhoduje
Kazia sa aj potraviny, ktoré za bežných okolností nie sú až také háklivé. Je jedno, aký obal chráni mäso či mlieko. Takéto teploty nedokáže odizolovať tetrapak ani konzerva. Mení sa potom štruktúra, konzistencia, chuť aj vôňa výrobku. V tom horšom prípade prebujnejú prípadné choroboplodné zárodky baktérií, ktoré môžu byť v produkte obsiahnuté.
Pokazí sa všetko?
Aj tvrdým salámam či klobásam extrémne teploty znižujú kvalitu. Tukové časti v nich sa začnú topiť, produkt stráca formu, chuť, začne výrazne zapáchať. Podľa slov Daše Račkovej z Úradu verejného zdravotníctva, odolné proti vyšším teplotám prostredia sú najmä suché trvanlivé potraviny, ako napríklad cukor, strukoviny, orechy, sušené ovocie, ryža.
Čo je to dyzentéria
Odôvodnene sa jej hovorí aj „choroba špinavých rúk“. Najčastejšie sa týmto pojmom súhrnne označujú zápalové ochorenia čreva, najmä hrubého, spôsobené baktériami, vírusmi, prvokmi, červami alebo chemickými látkami. Prejavmi býva hnačka, bolesti v bruchu a podobne. Konkrétna choroba, ktorá sa volá dyzentéria, býva označovaná aj ako bacilová červienka.
Ako v teple variť?
Vajíčka:
- v škrupinke ich varte aspoň 12 minút pri teplote 100 °C
- nedovarené miešané vajcia, volské oko, či vajcia namäkko sú rizikové
- úplne sa vyhnite použitiu vajec do tepelne nespracovaných krémov a zmrzlín
Mäso:
- najbezpečnejšie je pripravovať ho varením a dusením
- potrebuje minimálne 30 minút pri teplote 70 °C
- vynechajte doma robený tatársky biftek
Mliečne výrobky:
- vyhnite sa príprave majonézových šalátov
- keď už majonézu, tak len kupovanú, ktorá je pred salmonelózou chránená procesom pasterizácie
Varené jedlo:
- skonzumujte ho ihneď po uvarení
- ak nie, uchovajte ho pri teplote nad 60 °C alebo v chladničke pod 10 °C
Ohrozuje nás nielen salmonela
Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR
Nemusí ísť vždy o salmonelózu. Väčšinou ide o ochorenia spôsobené baktériami z dôsledku mikrobiálneho kazenia potravín, tzv. dyzentéria atď. Choroby sa prejavujú hnačkou, horúčkou, zvracaním, zvýšenou teplotou, niekedy zimnicou, pocitom únavy a vyčerpania z dôvodu straty tekutín a minerálov.
Salmonelóza sa prejavuje prudkými hnačkami, vracaním, nevoľnosťou, horúčkou, bolesťami hlavy a vodnatou hnačkou. Prvá pomoc je rýchle doplnenie tekutín - horký čaj, pitná voda, vhodná je aj minerálna voda, nakoľko telo dehydratáciou stratí minerály. Potrebné je vyhľadať lekára.