Tých si však v jadrovej elektrárni v Sovietskom zväze vie len málokto predstaviť. No ukázalo sa, že pred 33 rokmi pri katastrofe jeden bol - Igor Chirjak (52).
Igor sa narodil v meste Čerepovec, 500 km severne od Moskvy. V Rusku sa narodil aj jeho otec. Do krajiny prišiel a usadil sa tam už jeho pradedko, ale nič viac o ňom Igor nevie – ani to, odkiaľ pochádzal. V roku 1985, keď mal 19 rokov, ho povolali na povinnú vojenskú službu. Slúžil v 210. ženijnej brigáde, ktorú 2. mája 1986 poslali postaviť pontónový most na rieke Pripiať. Po ňom sa mali evakuovať obyvatelia mesta s rovnakým názvom. Stal sa tak jedným z likvidátorov, ako v ZSSR nazývali tých, ktorí odstraňovali následky jadrovej havárie.
Britská scenáristka Karla Marie Sweet kritizovala úspešný britsko-americký seriál Černobyľ za to, že v ňom neboli černosi. Podľa nej stereotypne zobrazoval iba bielych ľudí. Iní používatelia sociálnej siete, na ktorej to uverejnila, poukázali na to, že v tom čase podľa nich v regióne boli samí bieli ľudia.
Ich názor potvrdzuje aj samotný Igor. Podľa jeho slov bol medzi likvidátormi jediným černochom. „Je to nezmysel, že by sa v sovietskej ére mohol nejaký černoch, alebo dokonca cudzinec, objaviť v objekte jadrovej elektrárne. Ak by v seriáli boli černosi, tvorcom by sa hneď vysmiali,“ povedal Igor pre BBC.
Na druhý deň ráno však prišla k vojakom babička, ktorá im o havárii hovorila úplne otvorene. „Všetci sme chápali, že je to nebezpečné, ale asi nikomu nedošlo ako veľmi,“ povedal Igor. Černobyľ sa podpísal na jeho zdraví a spočiatku strávil každý rok mesiac v nemocnici. Teraz sa mu však už darí lepšie. Dodnes býva v Rusku, vedie šťastný život na vidieku a má aj syna.
Černobyľská havária
- stala sa 26. 4. 1986 v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine
- atómová elektráreň V. I. Lenina sa nachádza v blízkosti mesta Pripiať, 18 km severozápadne od mesta Černobyľ
- skladala sa zo 4 reaktorov
- najhoršia jadrová havária v histórii jadrovej energetiky
- na začiatku bola havária utajovanou katastrofou
- po 36 hodinách evakuovali ľudí z oblasti Černobyľa
- počas testovania a experimentu nového bezpečnostného systému došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora typu RBMK-1000
- do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak a postupoval nad západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu
- došlo ku kontaminácii rozsiahlych oblastí Ukrajiny, Bieloruska a Ruska
- evakuovať a presídliť museli asi 200 000 ľudí
- Sovietsky zväz uviedol rok po nehode počet obetí 31. Dodnes sa číslo oficiálne nezmenilo, na následky však zomreli stovky až tisíce ľudí