Nicolás Maduro mladší, zvaný Nicolasito, sa podľa amerických úradov podieľa na štátnej propagande a cenzúre, má zisky z venezuelských baní a pomáhal armáde brániť v šírení zahraničnej humanitárnej pomoci.
"Maduro sa spolieha na svojho syna Nicolasita a ostatné osoby blízke autoritatívnemu režimu v úsilí o podkopanie hospodárskeho rozvoja a v represiách voči venezuelskému ľudu," uviedol vo vyhlásení minister financií Steven Mnuchin. "Ministerstvo bude ďalej postihovať osoby spolčené s nezákonným režimom a profitujúce z Madurovej korupcie," napísal.
Dvadsaťdeväťročný Maduro mladší vstúpil do politiky bezprostredne po nástupe svojho otca do úradu prezidenta v roku 2013. Maduro starší ho mimo iných funkcií poveril vedením Zboru zvláštnych inšpektorov, kontrolnej agentúry prezidentskej kancelárie alebo riadením Národnej filmovej školy.
Spojené štáty v posledných mesiacoch uvalili na Venezuelu niekoľko sankcií, ktoré postihli napríklad venezuelského ministra zahraničia Jorgeho Arreazu či štátnu ropnú spoločnosť PDVSA. USA spolu s viac než piatimi desiatkami krajín rovnako ako venezuelská opozícia neuznávajú legitimitu nového Madurovho mandátu, pretože podľa nich vzišiel z neslobodných volieb. Podporujú preto šéfa tamojšieho parlamentu Juana Guaidóa ako dočasného prezidenta, ktorého cieľom je usporiadať v krajine slobodné voľby.