Pre tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu to v nedeľu uviedol minister obrany Hulusi Akar.
"Zaplatia veľmi, veľmi vysokú cenu za nepriateľské správanie alebo útoky, odplatíme sa tým najúčinnejším a najdôraznejším spôsobom," povedal Akar v japonskej Osake. Spolu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom sa tam zúčastňoval na summite skupiny hlavných svetových ekonomík G20.
Hovorca Haftarovej ozbrojenej politickej frakcie Líbyjská národná armáda (LNA) Ahmad Mismarí v piatok na tlačovej konferencii odsúdil v mene svojej organizácie údajné zásahy Turecka do záležitostí Líbye. Všetky turecké lode a lietadlá označil za nepriateľské ciele. LNA zároveň zakázala všetky komerčné lety medzi oboma krajinami.
Mismarí zároveň uviedol, že Ankara podporuje vládu národnej jednoty v Tripolise a vyslala do Líbye vojakov. Okrem toho Turecko podľa hovorcu LNA operuje vo vzdušnom priestore Líbye svojimi prieskumnými lietadlami.
"Všetky lode a turecké lietadlá sú odteraz nepriateľskými cieľmi," zdôraznil Mismarí.
Líbya sa zmieta v chaose od pádu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty, ktorú vedie Fájiz Sarrádž, bojuje veliteľ Líbyjskej národnej armády Chalífa Haftar.
Ten má pod kontrolou rozsiahle časti na východe a juhu krajiny a začiatkom apríla nariadil ofenzívu na hlavné mesto Tripolis.
Nová eskalácia konfliktu vyvolala obavy, že mierový proces v Líbyi, podporovaný Organizáciou Spojených národov, by mohol úplne zlyhať.