Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Škola na východe Slovenska ponúka to, čo žiadna iná: Dostane vás, čím sa liečia miestni študenti

Škola na východe Slovenska ponúka to, čo žiadna iná: Dostane vás, čím sa liečia miestni študenti

Zdroj: kz

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Majú vlastný med a už aj špeciálny domček. Ide o prírodnú odbornú učebňu, v ktorej sa novoveskí študenti Strednej odbornej školy ekonomickej učia predmet včelárstvo.

Stáčajú si vzácnu sladkú pochúťku a využívajú aj čerstvú novinku - záhradný altánok. Ten od včiel prijíma bioenergiu a následná inhalácia tohto liečivého vzduchu z úľov je pridanou hodnotou zaujímavej terapie.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Škola na východe Slovenska ponúka to, čo žiadna iná: Dostane vás, čím sa liečia miestni študenti

    Riaditeľka školy Andrea Iovdijová prezradila, že do školskej záhrady si nasťahovali včely ešte pred 3 rokmi, aby spropagovali predmet agropodnikanie. „Prepojenie teórie a praxe sa osvedčilo. Žiaci sa učia priamo na živom materiáli - včielkach, ktoré máme v piatich úľoch,“ vysvetľuje. Špeciálne odvetvie si vybralo zhruba 80 študentov, pričom novinku - včelí domček - majú na východe ako jediná škola. „Je to skvelá forma relaxu. Môžeme si oddýchnuť. Teplo a energia včiel rozhodne pomáhajú, aby sme boli zdravší. Môžeme sa tu aj priamo učiť, čo je výborné,“ prezradila študentka Ivica Frankovičová (18).

    Pobyt v domčeku, pri výstavbe ktorého pomohla miestna SOŠ drevárska, sa pritom dá spríjemniť aj počúvaním hudby cez slúchadlá, no zaujímavý je aj zvuk poletujúcich včiel v samotných úľoch. Tých majú dokopy zhruba štvrť milióna, pričom na včelnici sa sedí alebo leží podobne ako v saune.

    „Zážitok z neustálej vibrácie krídel tisícok včiel je neopakovateľný. Cez okná domčeka možno vnímať samotnú včelnicu a prírodu. Vdychovanie úľového vzduchu je aj podľa klasickej medicíny prospešné. Na človeka pri tomto relaxe pôsobí aj silové pole včiel. Keď nejaký orgán nepracuje tak, ako by mal, má inú frekvenciu a včely na to vedia upozorniť,“ vysvetlil garant výučby Radovan Zimmermann.

    Čo je apiresterapia

    Ide o vdychovanie príjemného, teplého vzduchu priamo zo včelieho úľa. V tomto prostredí je v neustálej cirkulácii spôsobenej vibráciou krídel tisícok jedincov včiel. Pri pobyte v tomto prostredí sa žiadané látky prirodzenou cestou dostávajú do organizmu. Majú pozitívny účinok na mnohé choroby. Pôsobia preventívne, ale aj liečebne pri alergiách, astme, oslabenej imunite, migréne či depresii.

    Anketa

    Zaujal vás predmet včelárstvo?

    Hlasovanie bolo ukončené

    Autor: Nový Čas, kz

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace