Stáčajú si vzácnu sladkú pochúťku a využívajú aj čerstvú novinku - záhradný altánok. Ten od včiel prijíma bioenergiu a následná inhalácia tohto liečivého vzduchu z úľov je pridanou hodnotou zaujímavej terapie.
Riaditeľka školy Andrea Iovdijová prezradila, že do školskej záhrady si nasťahovali včely ešte pred 3 rokmi, aby spropagovali predmet agropodnikanie. „Prepojenie teórie a praxe sa osvedčilo. Žiaci sa učia priamo na živom materiáli - včielkach, ktoré máme v piatich úľoch,“ vysvetľuje. Špeciálne odvetvie si vybralo zhruba 80 študentov, pričom novinku - včelí domček - majú na východe ako jediná škola. „Je to skvelá forma relaxu. Môžeme si oddýchnuť. Teplo a energia včiel rozhodne pomáhajú, aby sme boli zdravší. Môžeme sa tu aj priamo učiť, čo je výborné,“ prezradila študentka Ivica Frankovičová (18).
Pobyt v domčeku, pri výstavbe ktorého pomohla miestna SOŠ drevárska, sa pritom dá spríjemniť aj počúvaním hudby cez slúchadlá, no zaujímavý je aj zvuk poletujúcich včiel v samotných úľoch.
„Zážitok z neustálej vibrácie krídel tisícok včiel je neopakovateľný. Cez okná domčeka možno vnímať samotnú včelnicu a prírodu. Vdychovanie úľového vzduchu je aj podľa klasickej medicíny prospešné. Na človeka pri tomto relaxe pôsobí aj silové pole včiel. Keď nejaký orgán nepracuje tak, ako by mal, má inú frekvenciu a včely na to vedia upozorniť,“ vysvetlil garant výučby Radovan Zimmermann.
Čo je apiresterapia
Ide o vdychovanie príjemného, teplého vzduchu priamo zo včelieho úľa. V tomto prostredí je v neustálej cirkulácii spôsobenej vibráciou krídel tisícok jedincov včiel. Pri pobyte v tomto prostredí sa žiadané látky prirodzenou cestou dostávajú do organizmu. Majú pozitívny účinok na mnohé choroby. Pôsobia preventívne, ale aj liečebne pri alergiách, astme, oslabenej imunite, migréne či depresii.