O ničenie nebezpečných a zapáchajúcich siníc sa v posledných štyroch rokoch stará profesor Blahoslav Maršálek (55) a vďaka jeho unikátnej ekologickej metóde sa dostavili želané účinky.
Zabezpečenie kvalitnej vody v Jazere v mestskej časti Nad jazerom zastrešuje Blahoslav Maršálek z Masarykovej univerzity v Brne. Pred jeho príchodom v roku 2015 tam hygienici zakázali kúpanie a ľudia bývajúci v okolí Jazera sa sťažovali aj na nepríjemný smrad. „Biomasy vodného kvetu sa rozkladali, čo spôsobovalo neskutočný zápach. Teraz sa vo vode môžu ľudia pokojne vykúpať, čo je veľký posun,” prezradil odborník. Maršálek aplikoval špeciálnu zmes probiotických baktérií v pondelok už od ranných hodín.
„Kúpať sa ľudia môžu prakticky hneď. Naše baktérie nie sú jedovaté, miešame a narábame s nimi s holými rukami,” uviedol Maršálek s tým, že zabraňujú prístupu kyslíka k siniciam. Mesto za procedúru zaplatilo 40-tisíc eur, no od roku 2015 je to už vyše 305 780 eur. „Voda je po aplikácii čistejšia, netoxická a výrazne priehľadnejšia,” pochvaľuje si Maršálek. Probiotiká aplikovali v okolí brehov, kde je voda teplejšia.
„Cieľom je nastaviť vodné rastlinstvo tak, aby konkurovalo siniciam a neumožnilo im prístup k živinám,” zdôrazňuje profesor, ktorý dodáva, že dôležitú úlohu v boji so sinicami zohráva pravidelné ošetrovanie jazera, aby nezakorenili na dne ako v minulosti. „Bolo ich tu veľa, preto celkové ozdravenie trvá. Najväčším zlom je však kŕmenie rýb, ktoré robia rybári. Oni vytvárajú ideálne podmienky pre sinice. Myslia si, že kŕmia ryby, ale v skutočnosti kŕmia sinice,” zakončil.