Lekári už pred šiestimi rokmi odporučili odpojenie Vincenta Lamberta od prístrojov, s čím súhlasí jeho manželka Rachel aj niektorí jeho súrodenci. Katolícki rodičia a ďalší príbuzní sú ale proti.
"Dnes som tu, aby som volala o pomoc. Bez vášho zásahu bude môj syn obeťou eutanázie kvôli svojmu mozgovému hendikepu. Je v stave minimálneho vedomia, ale nie je zelenina," povedala podľa agentúry Reuters Viviane Lambertová UNHRC.
Výbor OSN pre práva ľudí s postihnutím, v ktorom zasadajú nezávislí ľudskoprávni odborníci, už dvakrát Francúzsko požiadal, aby zabránila Lambertovej smrti. "Vláda ale odmieta dodržať svoje medzinárodné záväzky," povedala jeho matka. UNHRC žiadala, aby Francúzsku "pripomenula" záväzok rešpektovať rozhodnutie výboru a aby "nenechali môjho syna zomrieť".
Lambert je odkázaný na umelú výživu od dopravnej nehody v roku 2008 a podľa lekárov nevníma svoje okolie. Tím v nemocnici v Remeši počas piatich rokov nedokázal dosiahnuť žiadneho zlepšenie jeho stavu a odporučil ho odpojiť od prístrojov. Od tej doby sa o jeho osud vedie súdny spor, pričom kauza rozdelila nielen Lambertovu rodinu, ale aj verejnosť.
Prípadom sa v roku 2015 zaoberal aj súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý ponechal v platnosti predchádzajúcej verdikt povoľujúci prerušenie výživy. Tento rok v máji už lekári Lamberta začali odpájať od prístrojov a začali mu podávať silné sedatíva. Očakávali, že zostane nažive nanajvýš týždeň. Ešte toho dňa ale museli proces zvrátiť kvôli predbežnému opatreniu odvolacieho súdu. To zase minulý týždeň zrušil kasačný súd a umelá výživa Lamberta tak teraz môže byť okamžite ukončená. Zatiaľ sa tak však nestalo.
"V noci spí, vo dne sa prebúdza a pozerá sa na mňa, keď hovorím. Potrebuje iba byť kŕmený skrze špeciálne zariadenia a jeho doktor mu to chce odoprieť, aby mohol umrieť, hoci právni odborníci ukázali, že to nie je nutné. V máji, keď sa dozvedel o plánovanej smrti, rozplakal sa, "popísala stav svojho syna Lambertová.
Podľa matky nie je v hre len osud jej syna, ale aj osudy "státisícov ľudí" v rovnakej situácii. Francúzsky zákon z roku 2005 aktívnu eutanáziu zakazuje, umožňuje ale za určitých podmienok nechať zomrieť človeka, ktorého stav je podľa lekárov beznádejný.