Viac ako 60 % z nás má podľa prieskumu Partners Group SK v pláne minúť na vreckové počas pobytu do 500 eur. Odborníci na svet peňazí radia, ako neplatiť zbytočne vysoké poplatky za výbery z bankomaotov a platby kartou.
Už za samotnú dovolenku zaplatíme nemalú sumu a musíme siahnuť hlboko do vrecka. Ďalšie nástrahy, ktoré vám môžu zobrať zbytočne veľa peňazí, číhajú aj na samotnom pobyte. „Medzi najzradnejšie dovolenkové finančné pasce patrí výmena peňazí do cudzej meny, kurzové pohyby, bankové poplatky a kreditné karty,“ upozorňuje Linda Gergeľová, odborníčka na financie Partners Group SK.
Ako doplnila, s kreditnou kartou treba vedieť správne narábať. „Minutú sumu na nej doplniť čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhneme sa tak vysokým poplatkom a úrokom, ktoré sa pohybujú od 17 % vyššie,“ upozorňuje Gergeľová.
Pri platbe kartou, ale aj výbere z bankomatu treba byť pozorný, ak je vám ponúknutá možnosť konverzie. Správnou voľbou môžete ušetriť. Výšku poplatkov ovplyvňuje aj to, akú banku máte a koľko si účtuje v zmysle svojich cenníkov a výšky poplatkov.
Pozor na opakované výzvy bankomatu
- bankomat v Chorvátsku sa vás môže aj opakovane spýtať či skutočne chcete možnosť bez konverzie. Potvrďte to opakovane, ušetriť môžete aj 10 eur pri 1 000-kunovom výbere.
Vždy meňte bez konverzie
Linda Gáliková, 365. bank
- Pokiaľ budeme pri platení kartou vyzvaní na voľbu nákupu s konverziou alebo bez nej, výhodnejšie je vybrať možnosť bez konverzie, t. j. v lokálnej mene (nie v eurách). To iste platí aj pri platbe za letenky. Ak cestujeme napríklad maďarskou spoločnosťou, odporúčame zaplatiť letenky vo forintoch, nie v eurách.
Výber z bankomatu v zahraničí
- Tu rovnako ako pri platbe kartou odporúčame zvoliť možnosť bez konverzie. V tomto prípade sa použije kurz domácej banky klienta, spravidla výhodnejší ako ten, ktorý pri prepočte použije zahraničná banka. Zároveň odporúčame vyberať si hotovosť len v bankomatoch bánk a nie súkromných spoločností, pretože tam nás to môže vyjsť drahšie.
Vyberajte jednorazovo
Lýdia Začková, Poštová banka
- Nie všade sa dá platiť kartou. Hotovosť je v takom prípade lepšie vyberať priamo v dovolenkovej destinácii. Výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako eurách, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti pri prepážke banky. Najlepšie je vybrať si peniaze na jedenkrát a neplatiť opakované poplatky.
Základné zásady počas dovolenky
Maroš Ovčarik, Finančný kompas
- Pri ceste do zahraničia kombinujte kartu s hotovosťou, nedržte ich však na jednom mieste.
- Platobnú kartu využívajte radšej na platby v obchodoch, tie sú zvyčajne zadarmo. Výbery z bankomatov sú drahšie, poplatok môže byť aj niekoľko eur.
- Z pohľadu výmenného kurzu odporúčam uprednostniť platbu kartou pred výmenou hotovosti v zmenárňach.
- Oplatí sa pozrieť sa na zloženie svojho balíka, ktorý v banke využívame. Či jeho súčasťou sú aj výbery z bankomatov v zahraničí, prípadne aspoň výbery z bankomatov bánk, ktoré patria do rovnakej bankovej skupiny.
- Je dobré si pred cestou do zahraničia skontrolovať zostatok na účet a nastavené limity na karte.