Igelitové tašky majú zostať v predaji len do konca roku 2020. Zákaz sa nebude vzťahovať na tenké plastové vrecúška, ktoré sa v obchodoch najčastejšie používajú na ovocie a zeleninu či pečivo. Tie však musia byť vyrobené z obnoviteľných zdrojov a plne biologicky rozložiteľné.
Bývalá ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá návrh o zákaze plastových tašiek v roku 2018 predložila, považuje rozhodnutie parlamentu za míľnik v boji proti mentalite, ktorá je nastavená na jednorazové použitie a vyhadzovanie vecí.
Rakúsko je treťou krajinou v Európe, ktorá takýto zákaz prijala. Köstingerová zdôraznila, že v súčinnosti s novým nariadením sa v Rakúsku zníži množstvo nepotrebných plastov o päť až sedem tisíc ton.
"Hoci zákaz igelitových tašiek predstavuje v zásade vítaný symbolický krok proti kultúre vyhadzovania, množstvo plastového odpadu, ktoré sa vyprodukuje za jeden rok, sa však takto zníži len o dve percentá," uviedla Lisa Kerneggerová z organizácie Global 2000, ktorá sa venuje ochrane životného prostredia.