"Do úradu som vstupovala s tým, že chcem byť aktívnou prezidentkou aj v zahraničnej politike. Budem jasne a jednoznačne komunikovať o našich hodnotách a našich záujmoch. A budem ich - s vašou pomocou - aktívne presadzovať. Lebo chcem, aby Slovensko bolo vnímané ako sebavedomá a hodnotovo jednoznačne ukotvená krajina," zdôraznila Čaputová.
Čaputová tiež vyhlásila, že jej veľmi záleží na dobrých vzťahoch so susedmi. "Moja návšteva v Prahe sa uskutočnila vo veľmi priateľskej a uvoľnenej atmosfére. Nemusíme sa s prezidentom Milošom Zemanom vo všetkom zhodnúť. Ale musíme hľadať oblasti, kde vieme spoločne naše vzťahy ďalej rozvíjať. A rovnako sa pozerám aj na Maďarsko a Poľsko," povedala Čaputová s tým, že je veľmi jednoduché mať zlé vzťahy s tými, s ktorými nesúhlasíme. Do tých dobrých podľa nej treba investovať oveľa viac.
"To však neznamená, že budem robiť kompromisy v našich hodnotách. Podporujem spoluprácu v rámci V4. Som presvedčená, že pôvodná úloha V4 prispieť k zjednotenej Európe, je dnes opodstatnená rovnako ako kedykoľvek predtým. Ale poviem otvorene: táto spolupráca nikdy nemôže ísť na úkor našich hodnôt – na úkor slobody, vrátane slobody médií či akademických slobôd, ale aj demokracie a právneho štátu," skonštatovala prezidentka. Doplnila, že nechce, aby Slovensko bolo ako štát dávané do jedného koša s celým regiónom. "Slovensko je v mnohom iné ako jeho susedia a má potenciál byť inšpiráciou, a dokonca aj lídrom v ďalšej integrácii. A ak by sme jedného dňa boli postavení pred dilemu, či V4 alebo EÚ, jednoznačne budem voliť EÚ," vyhlásila Čaputová.
Prezidentka ďalej uviedla, že rovnako ako v domácej, aj v zahraničnej politike sa chce venovať otázkam životného prostredia, spravodlivosti, právneho štátu a ľudských práv, ale aj ochrane sociálne zraniteľných skupín. "Je mojou ambíciou tieto témy prepojiť doma aj v zahraničí. Veľmi by som preto uvítala, ak súčasťou informácií, ktoré budete mne alebo mojim kolegom zasielať, budú aj tieto témy," dodala.
Čaputová: Vzťahy s Ruskom ma mrzia
Prezidentku tiež mrzia vzťahy s Ruskom. Uviedla, že nevidí záujem zo strany tejto krajiny viesť so Slovenskom otvorený dialóg. Čaputová zároveň vyzvala veľvyslancov, aby s jej tímom a zároveň medzi sebou komunikovali. Prijatie u prezidentky bolo podľa vyjadrenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré poskytlo pre TASR, najdôležitejším bodom programu porady vedúcich zastupiteľských úradov. Pred stretnutím sa veľvyslancom prihovorili štátni tajomníci rezortu zahraničných vecí František Ružička a Lukáš Parízek.
Ružička prízvukoval, že Slovensko musí jednoznačne podporovať základné hodnoty euro-americkej západnej civilizácie, do ktorej patrí. Tiež podľa jeho slov musí vedieť obhajovať svoje záujmy, no aj záujmy širšieho spoločenstva EÚ a NATO. Parízek sa zasa osobitne venoval ekonomickej diplomacii a jej hmatateľným výsledkom. Posledným bodom porady bolo vystúpenie ministra financií SR Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý vo svojom prejave priblížil aktuálne ekonomické výsledky Slovenska.
V diskusii vedenej šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) sa vedúci zastupiteľských úradov zaujímali o možnosti spolupráce zahraničnej služby s ministerstvom financií. "Oceňujem, že minister Kamenický prijal pozvanie a našim veľvyslancom priblížil aktuálne dianie v našej ekonomike," uzavrel Lajčák.