Po začiatočných nezhodách okolo predsedu Európskej komisie sa napokon zhodli na tom, že na najvyššiu stoličku prvýkrát zasadne žena Ursula von der Leyen (60). V hre o podobne lukratívne kreslo bol do poslednej chvíle aj Slovák Maroš Šefčovič (52), ktorý však napokon odišiel naprázdno. Čo sa stalo?
Krajiny V4 si pôvodne trúfali obsadiť aspoň jeden z piatich vysokých postov EÚ. Napokon sa však všetky ušli iným krajinám. Slovensko vybojovalo len stoličku podpredsedu Európskej komisie, ktorú má opätovne obsadiť Šefčovič. Problémom sa mohol stať protest V4 proti pôvodne navrhovanému šéfovi Európskej komisie Holanďanovi Fransovi Timmermansovi. Stredoeurópske krajiny mu vyčítali jeho tvrdý postoj k Poľsku či Maďarsku, kde prebiehajú procesy s oslabovaním demokracie.
Premiér Peter Pellegrini tvrdí, že je spokojný aspoň s vyjednaným postom pre Slovensko, pripomína však, že mierili vyššie. Meno bývalého prezidentského kandidáta sa začalo skloňovať ako šéfa európskej diplomacie, ktorú nakoniec získal Španiel. „Pri Šefčovičovi bola malá šanca, že mu to vyjde. Je skúsený diplomat, životopis má veľmi dobrý, ale v jeho neprospech hralo, že strana Smer, ktorá ho nominovala, nemá v strane Európskych socialistov silné postavenie. Ani V4 nemá silný výtlak, lebo hrala úlohu niekoho, kto blokuje ostatných a nie navrhuje niekoho prijateľného,“ myslí si analytik portálu Euractiv Radovan Geist.
Bývalý europoslanec Richard Sulík si myslí, že Šefčovičovi uškodila aj jeho prezidentská kampaň. „Keby Šefčovič sledoval dôsledne svoju európsku kariéru a neznemožnil sa v prezidentskej kampani, mohol reálne zabojovať o pozíciu predsedu Európskej rady,“ pripomenul Sulík. Nový europoslanec Michal Šimečka hovorí, že je to výsledok diplomacie V4. „Namiesto toho, aby premiéri V4 navrhli svojho kandidáta a bojovali zaňho, akurát blokovali iných. Napokon skončili v izolácií, a Slovensko s nimi,“ povedal.
Teším sa, že ma zvažovali
Ako vnímate rokovania o zostavení vedenia Európskej komisie?
- Je prirodzené, že nominácia na post predsedu Európskej komisie pripadla EPP - čiže európskym ľudovcom - ako víťazovi europarlamentných volieb. Ministerka von der Leyen je známa svojím silným proeurópskym postojom, má výbornú jazykovú výbavu a som presvedčený, že by bola skvelou predsedníčkou Komisie. Aj prvé ženské líderstvo v histórii tejto inštitúcie vnímam ako pozitívum.
Ste spokojný s vyrokovaným postom pre Slovensko?
- Bude dôležité, aby tím podpredsedov Európskej komisie zohľadňoval geografickú rovnováhu. To, že sa lídri dohodli rešpektovať tento princíp, vnímam ako silnú bázu na obsadenie jedného z podpredsedníckych postov práve Slovenskom.
Prečo sa Slovensku a vám nepodarilo obsadiť post „šéfa diplomacie EÚ“, ktorý sme pôvodne chceli získať?
- Pokiaľ ide o post šéfa európskej diplomacie, výsledok je kompromisom mnohých záujmov. Ja osobne si vážim, že som bol seriózne zvažovaný na daný post, a to za podpory Francúzska aj Nemecka.
Koho vybrali
- Predsedníčka Európskej komisie: Ursula von der Leyen (Nemecko)
- Šéfka Európskej centrálnej banky: Christine Lagarde (Francúzsko)
- Šéf európskej diplomacie: Josep Borrell (Španielsko)
- Predseda Európskej rady: Charles Michel (Belgicko)
- Predseda Európskeho parlamentu: David-Maria Sassoli (Taliansko)