Janka je rodená bojovníčka. Keď mala tri roky, zažila šok - prišla o sluch. Zrazu bola odkázaná na ostatných. Zostala tichá a utiahnutá a zažila i šikanu od iných detí. Veľmi jej pomohla rodina - trénovali s ňou reč hodiny denne. Venovala sa rôznym športom, z ktorých ju najviac dostal práve tenis. Dnes si bez neho nevie predstaviť svoj život.
„Keď som chodila na štandardné tenisové turnaje, posmievali sa mi, ako môže nepočujúca hrať tenis. Až po rozhovore s p. Dedečkom z Deaflympijského výboru začal môj skutočný tenisový život. Prišli moje skutočné úspechy a videla som, že život mi konečne prináša aj dobré správy,“ spomína Janka Jánošíková.
Krok do veľkého sveta
Už čoskoro prišiel prvý vážny turnaj – Majstrovstvá sveta nepočujúcich v Nottinghame. V juniorskej kategórii sa prebojovala do finále singlu aj debla. Medzi dospelými ju vo štvrťfinále zastavila svetová jednotka. Po návrate sa presunula do Cibulkovej akadémie. A prišli ďalšie úspechy.
Kľúč k úspechu
Jankiným osobným trénerom je Peter Jurík. Naučil ju veľa z techniky, taktiky aj prístupu na dvorci. Kondíciu, výbušnosť, silu a rýchlu reakciu naberá pod dohľadom Pavla Šmelu. Kľúčom k úspechu v tenise nepočujúcich je koordinácia a rýchla reakcia. Keďže pri hre vôbec nepočuje loptičku, nedokáže odhadnúť, akou rýchlosťou loptička letí a nastaviť si správny timing, aby ju dobre zahrala. Všetko to musí vnímať očami.
Pozitívna zmena
V Akadémii má aj masáž, fyzioterapiu a psychologickú prípravu pod vedením Adriany Kaplánovej. Vďaka nej sa psychicky zmenila. Naučila sa, že v živote treba bojovať a treba ukázať sebe aj ostatným, že na to má. „Mám tu veľa kamarátov a super trénerov, ktorí stoja pri mne,“ pochválila tamojšiu atmosféru Janka. Hráva bez naslúchacieho aparátu, napriek tomu sa stretáva s pochopením. V októbri ju čakajú majstrovstvá sveta v tureckej Antalyi. A ako inak, chcela by vyhrať!