"Toto označenie dostanú v Európe len najekologickejšie hotely, kempy či penzióny, ktoré spĺňajú prísne environmentálne kritériá,“ vysvetlila. Značka sa zameriava na minimalizovanie rôznych environmentálnych vplyvov v každej fáze životného cyklu výrobku a medzi jej najpopulárnejšie produkty patria práve ubytovacie zariadenia, ktoré tvoria viac ako 40 percent všetkých produktov.
Zariadenia s označením s kvetinovým logom je možné nájsť v mnohých európskych krajinách, najmä v populárnych dovolenkových destináciách ako je Španielsko, Taliansko či Francúzsko. "Ekologicky šetrné dovolenkové ubytovanie je výhrou pre všetky strany. Zatiaľ čo cestujúci sa tešia z dovolenky s menším negatívnym dopadom na životné prostredie, majitelia hotelov zlepšovaním svojho zeleného imidžu zároveň šetria náklady napríklad za propagáciu,“ uviedla Čakovská.
Ekologické dovolenkovanie je podľa Spoločnosti ochrany spotrebiteľov istotou ochrany pred nekalým marketingom. "Podmienky na získanie označenia Ecolabel sa aktualizujú každé štyri alebo päť rokov, aby sa zabezpečilo, že logom odmenia len naozaj tie zariadenia, ktoré sú k životnému prostrediu najšetrnejšie. Nezávislí inšpektori v nich vykonávajú pravidelné kontroly, aby zabezpečili, že licencovaní ubytovatelia dodržiavajú pravidlá. Prevádzkarne, ktoré ich porušia, riskujú stratu licencie,“ vysvetlila Čakovská. Cestovný ruch podľa nej tvorí 8 percent celosvetových skleníkových plynov, a to často kvôli zle riadeným hotelom a kempingom.
Zariadenia v sieti Ecolabel však pomáhajú znižovať ekologickú stopu dovolenky. "Pomáhajú znižovať emisie, a to napríklad využívaním energie z obnoviteľných zdrojov. V závislosti od počtu ekologických dodávateľov pôsobiacich v regióne musí 50 až 100 percent energie hotela pochádzať z obnoviteľných zdrojov,“ priblížila Čakovská. V zariadení sa tiež používajú energeticky účinné spotrebiče, žiadne vykurovanie či klimatizácia vo vonkajších priestoroch. Každé jedlo má tiež obsahovať aspoň dve miestne či sezónne potraviny. Zariadenia tiež musia propagovať ekologickú prepravu tovarov a hostí verejnou dopravou, elektrickými či zdieľanými vozidlami a bicyklami.
Ubytovatelia s označením Ecolabel tiež znižujú produkciu odpadu nielen elimináciou zvyškov potravín, ale tiež zákazom použitia jednorazových toaletných a hygienických potrieb či jednorazových plastových obalov rýchlo sa kaziacich potravín. Rovnako aj voda sa v takýchto zariadeniach používa efektívne. "Voda z kohútikov alebo voda používaná na splachovanie toaliet bude tiecť len v potrebnom množstve. Objem vody použitej na pranie sa tiež znižuje, pretože posteľná bielizeň a uteráky sa nevymieňajú každý deň, ak o to výslovne hostia nepožiadajú sami. Hotely získavajú extra body, keď ekologicky spravujú aj vodu v bazéne, recyklujú dažďovú vodu alebo používajú energeticky efektívne zavlažovacie systémy,“ dodala Čakovská. Navyše, na pranie či upratovanie používajú len ekologické čistiace prostriedky.
Ekologická udržateľnosť podľa Čakovskej vôbec neznižuje pohodlie, ako sa niektorí ľudia obávajú. "Byť ekologický neznamená, že na to ľudia minú celý svoj dovolenkový rozpočet, pretože na výber sú lacné kempy i luxusné hotely,“ uzavrela.