Päťdesiat členov národných delegácií hlasovalo za tento dokument, päť proti nemu a deväť sa zdržalo hlasovania, informovala agentúra TASS.
V návrhu uznesenia je Rusko obvinené z "okupácie" a krokov smerujúcich k "faktickej anexii" týchto dvoch republík, ktoré sa odštiepili od Gruzínska. V texte uznesenia, ktorý vypracovala gruzínska poslankyňa Sofio Kacaravová, sú tieto dve republiky označené ako okupované gruzínske územia.
V návrhu uznesenia je Rusko vyzvané, aby "zvrátilo svoje nelegálne rozhodnutie o uznaní tzv. nezávislosti okupovaných území Gruzínska". Okrem toho sa od Ruska žiada, aby medzinárodným mechanizmom v oblasti ľudských práv, vrátane príslušných výkonných štruktúr OBSE, umožnilo prístup do oboch republík.
Počas diskusie o dokumente člen ruskej delegácie, prvý podpredseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Vladimir Džabarov uviedol, že "Rusko uznalo Abcházsko a Južné Osetsko po tom, čo národy Abcházska a Južného Osetska slobodne vyjadrili svoju vôľu a riadili sa ustanoveniami Charty OSN".
Podľa neho útok z augusta 2008, ktorý nariadil bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, "vraždy" príslušníkov ruských mierových síl a plánovanie podobnej ofenzívy proti Abcházsku, sa stali "zlomovým bodom v stáročia trvajúcej násilnej politike Tbilisi proti menšinám".
Ďalší člen ruskej delegácie - Leonid Sluckij, predseda zahraničného výboru Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu - poukázal na to, že Charta OSN stanovuje právo národov na sebaurčenie.
Južné Osetsko vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Gruzínska po ozbrojenom konflikte v auguste 2008. Rusko následne uznalo nezávislosť Južného Osetska a Abcházska a opakovane uviedlo, že svoje rozhodnutie nezmení. Nezávislosť Južného Osetska a Abcházska uznali aj Nikaragua, Venezuela, Nauru a Sýria.