Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil slovenský štatistický úrad. Podľa skorších štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) konzumácia alkoholu v krajine pod Tatrami bola nad európskym priemerom. Vlani každý obyvateľ Slovenska skonzumoval 98,5 litra rôznych druhov alkoholických nápojov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 2,2 percenta. V prepočte na čistý alkohol spotreba stúpla na 8,4 litra z 8,2 litra v roku 2017.
Z hľadiska jednotlivých druhov alkoholu Slováci najčastejšie siahajú po pive. Jeho spotreba vlani dosiahla 74,5 litra na obyvateľa, bola tak najvyššia od roku 2012. Dlhodobo obľúbené medzi slovenskými spotrebiteľmi sú aj pivá českých značiek. Pivovarníci zaznamenali vyšší dopyt aj po ovocných pivách, takzvaných Radleroch.
V Česku je spotreba piva v priemere zhruba dvojnásobne vyššia ako na Slovensku. Naopak, Slováci konzumujú viac liehovín. Ich spotreba vlani v prepočte na obyvateľa stúpla na 9,2 litra z 8,9 litra v roku 2017. Česi predvlani skonzumovali 6,9 litra liehovín na osobu.
Spolu s vyššou spotrebou alkoholu na slovenský vlani nepatrne stúpla v krajine tiež spotreba nealkoholických nápojov, a to o necelé percento na zhruba 218 litrov na obyvateľa.