Taiwan by mal okrem iného dostať vyše 100 bojových tankov typu Abrams. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s tým, že takýto veľký predaj zbraní zrejme s nevôľou prijme Čína, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia.
"To, že Spojené štáty predávajú zbrane Taiwanu... predstavuje vážne narušenie princípu jednej Číny... predstavuje hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a podkopáva čínsku suverenitu a bezpečnostné záujmy," vyhlásil hovorca rezortu diplomacie v Pekingu Keng Šuang.
Ministerstvo zahraničných vecí v Tchaj-peji, naopak, zdôraznilo, že Taiwan je vystavený "obrovským hrozbám a tlaku zo strany Pekingu" a stojí "v prvej línií" boja voči čínskym expanzívnym snahám.
Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa oficiálne upovedomila americký Kongres o úmysle predať Taiwanu 108 tankov M1A2T Abrams, približne 250 prenosných protivzdušných systémov Stinger a ďalšie súvisiace vybavenie. Členovia Kongresu majú teraz 30 dní na to, aby voči zamýšľanému predaju zbraní vzniesli námietky, čo je však podľa AFP nepravdepodobné.
Dodanie amerických tankov a prenosných raketových kompletov má podľa pondelkového vyhlásenia Pentagónu prispieť k modernizácii taiwanskej armády, zlepšeniu jej schopnosti čeliť "súčasným a budúcim regionálnym hrozbám" a zaistiť obranyschopnosť krajiny. To zároveň podporí ciele americkej zahraničnej politiky v regióne a posilní národnú bezpečnosť USA, uviedol Pentagón. Súčasne zdôraznil, že dodávka amerických zbraní nezmení základnú vojenskú rovnováhu v oblasti.
Spojené štáty sú hlavným dodávateľom vojenskej techniky pre Taiwan. Tamojšie ministerstvo obrany potvrdilo záujem kúpiť americké tanky, protivzdušné systémy a ďalšiu vojenskú techniku začiatkom júna.