Informovala o tom Martina Goffová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidentky SR. Parlament schválil koaličný návrh na zmenu volebných pravidiel 27. júna v skrátenom legislatívnom konaní. Novelizuje sa zákon o volebnej kampani i zákon o politických stranách. Cieľom novely z dielne koaličných strán SNS, Most-Híd a Smer-SD bolo vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany a politické hnutia súperiace vo voľbách o hlasy voličov. Podľa koalície vo voľbách by sa mali politické strany uchádzať o dôveru voličov predovšetkým svojím programom, politickou činnosťou a cieľmi tejto činnosti a nie len vynakladaním finančných prostriedkov na volebnú kampaň využívaním moderných marketingových nástrojov a obchádzaním ustanoveného limitu na volebnú kampaň prostredníctvom tzv. tretích strán. Zákony budú platiť už aj pre volebnú kampaň do najbližších parlamentných volieb.
Politické strany a politické hnutia majú okrem iného podľa novely obmedzenia možnosti financovania, limit na volebnú kampaň tri milióny eur, zavádzajú sa maximálne členské príspevky. Novelou zákona o volebnej kampani sa upravujú napríklad niektoré sankčné ustanovenia. Upravuje sa spôsob ukladania sankcií, resp. zosúlaďuje sa spôsob ukladania sankcií so zákonom o politických stranách a politických hnutiach tak, že namiesto finančného rozpätia pokuty sa ustanovuje konkrétna pokuta vo výške dvojnásobku sumy, o ktorú politická strana alebo kandidát prekročili prípustnú sumu nákladov na volebnú kampaň.
V nadväznosti na tieto úpravy v zákone o volebnej kampani sa v úzko súvisiacom zákone o politických stranách a politických hnutiach ustanovuje maximálna suma ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena, na sumu 10 000 eur. Tiež sa stanovuje, aby politická strana počas jedného volebného obdobia do Národnej rady Slovenskej republiky mohla prijať v súhrne najviac 3 500 000 eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov. Schválený limit príjmov politickej strany počas jedného volebného obdobia Národnej rady SR zahŕňa okrem príjmov z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov aj príjmy strany z členských príspevkov.
Bude nové sčítanie
Prezidentka Čaputová podpísala aj zákon o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021. Povinnosť sčítať obyvateľov, domy a byty sa týka všetkých členských krajín Európskej únie. Podľa vládneho návrhu zákona, ktorý schválil parlament, sa v roku 2021 po prvý raz uskutoční integrované sčítanie. Zámerom je, aby sa znížila administratívna záťaž respondentov a zvýšila kvalita údajov. Zákon nadobudne účinnosť 1. septembra 2019.