"Nikdy sme neodmietali viesť akékoľvek rozhovory vrátane rozšírenia normandského procesu," reagoval Putin na otázku o iniciatíve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského usporiadať stretnutie, na ktorom by sa zúčastnili - okrem Ruska a Ukrajiny - aj predstavitelia Spojených štátov, Británie, Francúzska a Nemecka.
"Najprv je však potrebné dôkladne pripraviť proces normandského summitu... Po druhé, o veciach bude možné diskutovať až po vytvorení novej ukrajinskej vlády a po parlamentných voľbách v krajine... Po tretie, neviem, ako budú ostatní účastníci (normandskej štvorky) reagovať," poznamenal ruský prezident.
Putin poukázal na to, že britská premiérka Theresa Mayová čoskoro odstúpi z funkcie a on nevie, či je pripravená prijať takéto pozvanie.
"Aká bola reakcia americkej administratívy? Nevieme... Ako budú reagovať Nemecko a Francúzsko? Toto sú otázky, ktoré potrebujú odpovede," poznamenal šéf Kremľa. "Nikdy neodmietame budovať kontakty, ak majú zmysel. Takže táto iniciatíva sa môže ukázať ako zaujímavá," dodal Putin.
Zelenskyj v pondelok Putinovi navrhol, aby sa stretli v hlavnom meste Bieloruska Minsku. Uviedol tiež, že je pripravený stretnúť sa s Putinom v "spoločnosti" amerického prezidenta Donalda Trumpa, britskej premiérky Theresy Mayovej, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.
Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.