Všimli ste si nových návštevníkov na sídlisku aj vy? Pošlite nám foto a opis na tip@novycas.sk!
Najradšej hniezdi v kvetináčoch, na rímsach či iných zákutiach. Nepotrebuje totiž žiadnu výstelku a najviac mu pomôže pokoj. Odmenou sú potom mladé sokolíky, ktoré sa práve v týchto dňoch učia lietať.
Podľa Lucie Deutschovej z Ochrany dravcov na Slovensku sú ľudia zo sokolov posedávajúcich na svojich parapetoch zmätení a kontaktujú ich, čo majú robiť. „Tento rok je prípadov viac ako inokedy, pretože vysoký stav drobných hlodavcov umožnil hniezdiť viacerým párom a odchovať vyšší počet mláďat,“ hovorí Deutschová.
V tomto období vyletujú z hniezd mladé sokolíky, no sú ešte slabé a nedokážu dobre lietať. Práve preto často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. „Potrebujú si oddýchnuť a načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu čas. Báť sa ich nemusíte,“ vysvetľuje ochranca Roman Slobodník.
Podľa neho mláďa, ktoré je na zemi, môžete vyložiť na konár alebo múrik, do tieňa a bezpečia pred mačkami a psami. „Ak je jedinec apatický, zranený, nezdá sa vám v poriadku, je potrebné kontaktovať odborníkov,“ upozorňuje Deutschová s tým, že sokolíkov netreba kŕmiť a odnášať preč z miesta nálezu.