Začalo sa to v roku 1953, keď sa aj na chýrnej Tour de France prvý raz konali antidopingové testy a končí sa to opatrením, ktoré dostalo meno „ponožkový doping“.
Štrajk bol najhorúcejšou témou v prvopočiatkoch dopingových kontrol na cyklistických podujatiach. Celkom stratil opodstatnenie, keď aj Medzinárodná cyklistická únia, podobne ako iné športy, zaviedla v roku 1997 biologické pasy. Tým sa dodnes darí udržiavať čistotu športu.
S nepochopením sa prijímal aj „mechanický doping“, ako nazvali kontroly bicyklov po tom, čo sa objavili motorčeky a iné prídavné zariadenia v rámoch bicyklov na menej významných podujatiach. Tour si niečo také dovoliť nemohla, a tak vybrané bicykle boli po každej etape dôsledne kontrolované.
Ešte nepochopiteľnejšia je nielen pre pretekárov, ale predovšetkým pre fanúšikov tohtoročná novinka prezývaná aj „ponožkový doping“. Kým priaznivci sa na tom zabávajú, cyklistom to musí ísť riadne na nervy! „Prišli sme premerať vaše ponožky,“ - týmito slovami pred každou etapou chodia komisári. Tí majú špeciálne metre, ktorými premeriavajú, či ponožka nie je vyššia ako polovica vzdialenosti od členka k vrcholu kolena. Vyššia ponožka vraj prináša aerodynamickú výhodu... Čo však pretekárov poburuje najviac, komisári začali ponožky premeriavať aj v cieli etapy!
„Cyklistika potrebuje riešiť dôležitejšie veci, ako sú tieto smiešne kontroly ponožiek, či ich náhodou nemáme o pár milimetrov dlhšie,“ odkázal vedeniu svetovej cyklistiky vo svojom odkaze v Irish Independent Nicolas Roche z tímu Sunweb. Na sociálnych sieťach sa v reakcii na fotografiu, ako komisár premeriava ponožku cyklistov, objavili nepublikovateľné odkazy, ale aj taký, aby cyklisti do jednej etapy nastúpili bez ponožiek, aby si komisári mohli aj oddýchnuť... :)
Kontroly, ktoré vytáčali
1953: Zaviedli na Tour dopingové kontroly a pelotón sa vyhrážal štrajkom. Dnes sa na ne nik nesťažuje...
2010: Až 2 852 kontrol na skryté motorčeky či iné nepovolené prídavné zariadenia urobili na Tour vlani, všetky boli negatívne.
2019: Od tohto roku platí, že ponožky vyššie ako polovica vzdialenosti medzi členkom a kolenom sú zakázané.