"Chceme, aby nás misia sprevádzala ešte jeden rok, pretože sa domnievame, že jej práca a dohľad... sú nevyhnutné, aby bol tento proces opätovného začlenenia úspešný," povedal Duque po boku predsedu Bezpečnostnej rady Gustava Meza-Cuadra.
Duque hovoril o opätovnom začlenení približne 7.000 bývalých partizánov do spoločnosti po tom, ako v roku 2016 Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) podpísali s vládou po 52 rokoch ozbrojeného konfliktu mierovú dohodu.
Misia OSN na monitorovanie realizácie dohody sa odvtedy každoročne predlžuje. Meza-Cuadra uviedol, že Bezpečnostná rada stojí pevne za mierovým procesom. Mierová dohoda z roku 2016 úplne neupokojila Kolumbiu, keďže aj po jej podpísaní prišli o život stovky bývalých bojovníkov FARC.
Stále viac bývalých partizánov, ktorí majú pocit, že vláda ich dostatočne nechráni a nepomáha im vrátiť sa do civilného života, sa pripája k tým členom FARC, ktorí sa rozhodli nedodržiavať mierový proces. Polstoročie trvajúci ozbrojený konflikt medzi FARC a kolumbijskou vládou si vyžiadal vyše 260.000 mŕtvych, zatiaľ čo viac ako 7 miliónov ďalších ľudí donútil opustiť svoje domovy.