V sobotu to podľa agentúry AP oznámilo turecké ministerstvo obrany. Proti rozhodnutiu Turecka, člena Severoatlantickej aliancie, zaobstarať si ruský protiraketový systém sa ostro ohradili Spojené štáty, ktoré Ankare pohrozili sankciami, výhrady majú aj ďalšie krajiny NATO.
Turecké ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že transport S-400 do Turecka začal a že prvú časť systému dopravili na leteckú základňu Mürted Air Base (predtým Akinci Air Base) pri Ankare tri lietadlá. V sobotu na základni pristálo štvrté lietadlo.
USA sa dlhodobo snažili Turecko prinútiť, aby sa ruskej protivzdušnej obrany vzdalo, pretože je nekompatibilné so systémami NATO. Tiež tvrdili, že ruské zariadenie predstavuje bezpečnostnú hrozbu pre moderné americké stíhačky F-35, ktorých niektoré časti sa v Turecku vyrába. Americkí činitelia takisto Ankaru varovali, že ak zvolia S-400, nielenže Washington zruší výrobu komponentov tejto stíhačky v krajine, ale aj vypovie Turecku kontrakt na dodávku stovky F-35. Viceprezident USA Mike Pence dokonca turecké vedenie tento rok varoval, že nákupom riskuje svoje členstvo v NATO.
Ankara kritiku USA a ďalších aliančných krajín odmieta a tvrdí, že ruský systém je kľúčový pre zaistenie hraníc s Irakom a Sýriou. Upozorňuje tiež, že keď s Ruskom uzatvárala dohodu, tak NATO nebolo schopné ponúknuť žiadnu použiteľnú alternatívu.