Strana zrodená z konfliktu a Bugárovej porážky. Most-Híd vznikol pred desiatimi rokmi a zadefinoval sa ako strana spolupráce, tolerancie a porozumenia, ktorej hlavným programom bola snaha o uzmierenie medzi Maďarmi a Slovákmi, ako aj ostatnými národnostnými menšinami a etnickými skupinami. Jeho vzniku však predchádzala Bugárova prehra v súboji o post predsedu SMK s Pálom Csákym (63) v roku 2007.
Bugár sa po 9-ročnom pôsobení na čele strany nezmieril so stratou líderského postu a s časťou poslancov z SMK odišiel a po doplnení o slovenských politikov založil Most. Bugárovcom sa odvtedy podarilo dostať trikrát do parlamentu a dvakrát boli aj súčasťou vlády - v roku 2011 v Radičovej a od roku 2016 aj v terajšom vládnom kabinete.
„Uplynulé desaťročie jednoznačne dokázalo, že naša vízia, ktorú sme pred desiatimi rokmi vytvorili, bola správna a priniesla výsledky v prospech menšín a regiónov. Naša politika, založená na multietnickom princípe, má svoje opodstatnenie aj v budúcnosti,“ zhodnotil líder Béla Bugár pôsobenie na politickej scéne.
Desať rokov a dosť?
Vstup Mosta do súčasnej koalície so Smerom a SNS sa však nepáčil časti jeho voličskej základne a strane ku koncu volebného obdobia akoby dochádzal dych. Bugárovi, ktorý pred voľbami v roku 2016 deklaroval, že so Smerom do vlády nevstúpi a počas minuloročnej marcovej krízy po vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice podržal súčasnú koalíciu a odvrátil predčasné voľby, sa pomaly začína strácať pevná zem pod nohami. Jeho strana sa už dlhšie podľa prieskumov verejnej mienky pohybuje na hranici zvoliteľnosti a podľa posledných čísiel by sa do parlamentu ani nedostala.
Po neúspešných eurovoľbách preto Bugár ponúkol svoju rezignáciu, no predsedníctvo strany to odmietlo. Ostrieľaný harcovník preto v čase desiateho výročia založenia svojho politického diela rieši, ako mu zachrániť kožu, či aspoň predĺžiť životnosť. Most aktuálne rokuje s SMK, Maďarským fórom Zsolta Simona (48) aj s ostatnými maďarskými stranami o spojení či inej volebnej spolupráci.
„Počas rokovania boli nastolené štyri možnosti - kandidovať samostatne, spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd, vytvorenie novej volebnej strany alebo koalícia, na ktorú sa vzťahuje sedempercentné kvórum. Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne - a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd a vytvorenie novej volebnej strany,“ informovalo tlačové oddelenie Mosta-Híd s tým, že rokovania budú ďalej pokračovať.
Ján Baránek, politológ
- Pokiaľ sa nespoja, hrozí, že sa žiadna etnická maďarská strana do parlamentu nedostane. Jediné východisko je pre nich integrácia alebo koalícia. Keby SMK a Most-Híd išli do koalície, tak by určite získali potrebných 7 percent. Do čela tejto koalície by sa však nemohol postaviť Béla Bugár, ale musel by to byť niekto nový. Problém je tiež ten, že Béla Bugár má zlý vzťah s Viktorom Orbánom a Orbán má dobré vzťahy s SMK. Pokiaľ odstránia tie osobné animozity, ktoré tam existujú medzi predstaviteľmi tých strán, tak by sa určite dohodli. Teraz ide o to urobiť nejaký kompromis - napríklad, že by dali iných ľudí do vedenia obidvoch strán. Ak si to medzi sebou nevyriešia bude to na úkor maďarského voliča na Slovensku.