USA opakovane zdôrazňovali, že sú proti tejto dohode. Rusko začalo s dodávkami súčastí S-400 do Turecka tento týždeň. Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje americkej administratívy v nedeľu informovala, že vláda USA vybrala jeden z troch balíkov sankcií. Zdroj však nevedel uviesť, ktorý z balíkov vláda zvolila. Plán musí ešte schváliť prezident USA Donald Trump.
Uvalenie sankcií a ich charakter oznámi Washington na budúci týždeň, pričom určite nie v pondelok, na ktorý pripadne tretie výročie neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku.
Podľa agentúry Bloomberg totiž Washington nechce ešte viac podnecovať špekulácie, že je za tento prevrat spoluzodpovedný, ako to tvrdia kruhy blízke tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Údajný ideový vodca pučistov, moslimský duchovný Fethullah Gülen, stále žije v dobrovoľnom exile v americkom štáte Pennsylvánia.
Plán sankcií voči Turecku bol podľa agentúry Bloomberg vypracovaný po dňoch diskusií medzi úradníkmi ministerstiev zahraničných vecí a obrany USA a zástupcami Národnej bezpečnostnej rady. Hovorkyňa rezortu diplomacie odmietla záležitosť komentovať, dodal Bloomberg.
Prvé súčasti ruského protiraketového systému prepravili z Ruska na základňu Mürted ležiacu neďaleko metropoly Ankara v piatok. Ďalšia časť tam dorazila v nedeľu. Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi - spojencami v Severoatlantickej aliancii.
Spojené štáty v tejto súvislosti Turecku už dávnejšie pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja bojových lietadiel typu F-35 a z ďalšej vojenskej spolupráce.